plzh-CNenetdelvltnorues
Poszukiwanie bursztynu w kidzinie

W miniony weekend na plaży w Jantarze, gdzie odbywały się eliminacje i finał XII Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu, złota Bałtyku poszukiwało 267 osób z Litwy, Polski, Hiszpanii, Czech i Rosji.

W rundzie VIP-ów najlepszy okazał się aktor Marcin Troński z wynikiem 182 g. Lepsza od niego okazała się w rundzie finałowej seniorów Czeszka Alena Motyckova, która zebrała 183 gramy. W finale juniorów zwyciężył Remigiusz Miguła z Warszawy z wynikiem 153 g.

Jak podkreślają uczestnicy, Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu to przede wszystkim dobra zabawa. Impreza ma swoich licznych miłośników, którzy rokrocznie biorą udział w odbywających się przez całe wakacje eliminacjach w kilku nadmorskich miejscowościach. W tym roku w Jantarze do rywalizacji stanęli uczestnicy nie tylko z Polski, ale także z Litwy, Czech i Rosji. „To zagraniczni turyści. Rokrocznie w naszej imprezie uczestniczą obcokrajowcy” – wyjaśnił Ryszard Goliszek z komitetu organizacyjnego. Jak poinformował, grupy z Hiszpanii przyjeżdżają także co rok w ramach europejskiego programu wymiany gmin i miast partnerskich.

„Miłośników Mistrzostw, którzy rokrocznie zjeżdżają do Jantaru, jest wielu: są to nie tylko uczestnicy zawodów, ale także goście biorący udział w rundzie VIP-ów” – powiedziała portalowi amber.com.pl Elżbieta Sontag z Muzeum Inkluzji w Bursztynu UG, która przyjeżdża do Jantaru na finały od wielu lat. Również w tym roku nie zabrakło aktorów Marcina Trońskiego i Andrzeja Zaorskiego oraz marszałka senatu Bogdana Borusewicza.

Tradycyjnie Mistrzostwom towarzyszyła konferencja, której tytuł brzmiał "Bursztynowy artefakt a kreowanie turystyki kulturowej". "Co rok mamy inny pomysł na temat konferencji, jednak za każdym razem naszym celem jest popularyzowanie bursztynu" - wyjaśnił Ryszard Goliszek. Uczestnicy wysłychali m.in. prelekcji dr. Izabeli Lewandowskiej n atemat kształtowania świadomości regionalnej uczniów i tożsamości regionów poprzez edukację o bursztynie oraz zapoznali z analizą wybranych działań promocyjnych w odniesieniu do bursztynu przedstawioną przez dr. Jacka Olszewskiego. Materiały z konferencji zostały wydane przez organizatorów w formie książki. 

Pierwsza edycja Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu odbyła się w 1999 roku pod hasłem „region – bursztyn – tradycja, sztuka i kultura”. Oprócz aktywnego wypoczynku realizowane są również cele: promocja walorów turystycznych Zatoki Gdańskiej i Mierzei Wiślanej – regionu zwanego Polskim Bursztynowym Wybrzeżem, promocja markowego produktu turystycznego oraz integracja aktywności turystycznej miast i gmin nad Zatoką Gdańską i  Polskim Wybrzeżem Morza Bałtyckiego.