plzh-CNenetdelvltnorues
Ścieżka edukacyjna na plaży w Jantarze w 2009 r.

W dniach 7-8 sierpnia w Jantarze odbędą się ostatnie już eliminacje oraz finał XII Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu. „Spodziewamy się ok. 250 uczestników, przewidujemy ok. 25 finałowych rund dla juniorów, seniorów i VIP-ów” – zapowiedział przewodniczący komitetu organizacyjnego Ryszard Goliszek.

Finaliści Mistrzostw z Jantarnego (RU), Gdyni, Helu, Sztutowa, Dębek, Krynicy Morskiej i Jantaru będą mieli za zadanie wyłowić z morza kaszorkiem oraz wyszukać w kidzinie na plaży jak najwięcej bursztynu. „Przygotowaliśmy ok. 150 kilogramów bursztynu” – powiedział portalowi amber.com.pl Ryszard Goliszek. Laureaci eliminacji wejdą do finału, który zostanie rozegrany w kategoriach juniorów, seniorów oraz VIP-ów. W tej ostatniej swój udział zapowiedzieli już m.in. marszałek senatu Bogdan Borusewicz, aktor Grzegorz Wąs, aktorzy Andrzej Zaorski i Marcin Troński.

Tradycyjnie już organizatorzy przygotowali tzw. ścieżkę edukacyjną, której część będzie poświęcona tematyce bursztynu. Na specjalnych tablicach ustawionych na plaży zostaną zamieszczone informacje, m.in. o tym, jak powstał bursztyn i jak tworzyły się w nim inkluzje. Odbędzie się także konkurs „Świat zaczarowany w inkluzji”, który poprowadzi dr Elżbieta Sontag z Muzeum Inkluzji w Bursztynie UG. Program XII Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu przewiduje ponadto liczne koncerty, konkursy i zabawy dla dzieci.

Bursztynowy Portal amber.com.pl jest patronem internetowym Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu.