Tysiące mieszkańców, turystów i gości z Czech, Holandii i Słowacji, Węgier,Włoch i Ukrainy uczestniczyło w kilkudniowym święcie bursztynu, które odbyło się w dniach 10-13 czerwca w Kaliszu.

Bursztynowy tydzień w Gdańsku i 4-dniowe święto bursztynu w Kaliszu to niewątpliwie dwa najbardziej spektakularne wydarzenia promujące bursztyn w ostatnich tygodniach w Polsce. Kaliskie imprezy były główną atrakcją obchodów 1850-lecia miasta. Ich zwieńczeniem był Festiwal Historyczny „Wyprawa po Bursztyn”. Zanim jednak najstarszym miastem w Polsce zawładnęli rzymscy legioniści, gladiatorzy, barbarzyńcy, Celtowie i Prasłowianie, mieszkańcy i zaproszeni goście mieli okazję poszerzyć swoją więdzę o bursztynie i szlaku bursztynowym oraz podziwiać bursztynowe wystawy w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej.

Trzy bursztynowe wystawy

10 czerwca o godz. 18.00 odbyły się wernisaże trzech wystaw. Zaproszeni goście mogli podziwiać wystawę ”Piękno zaklęte w bursztynie”. Składają się na nią prace 39 artystów plastyków i projektantów ze Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych (wystawa „Nasz Bursztyn” dofinansowana przez Biuro Prezydenta ds. Promocji Miasta Gdańska), obrazy gdańskiej artystki Pauliny Binek z cyklu „Brzegi morza”, które zostały zakomponowane z wyrzuconych przez fale morskie drobnych patyczków, desek, piasku i bursztynu, oraz kolekcja ubiorów z dopasowaną do nich bursztynową biżuterią autorstwa Bożeny Kamińskiej. W ramach wystawy przygotowanej przez Muzeum Ziemi PAN „Magia bursztynu” zaprezentowano naturalne bryły oraz rekonstrukcję lasu bursztynowego z inkluzjami zwierzęcymi i roślinnymi. Trzecia wystawa przybliżyła gościom liczne znaleziska archeologiczne dokumentujące przebieg szlaków handlowych, zwłaszcza szlaku bursztynowego. Dopełnieniem ekspozycji są fotogramy najcenniejszych znalezisk archeologicznych z okolic miast uczestniczących w projekcie „Wyprawa po bursztyn. Europejski szlak kulturowy”: Adria (Włochy), Ptuj (Słowenia), Martin (Słowacja) i Sopron (Węgry).

Międzynarodowa konferencja o szlaku bursztynowym

11 czerwca kilkadziesiąt osób uczestniczyło w międzynarodowej konferencji  naukowej „Kalisia na bursztynowym szlaku. Wspólne dziedzictwo kulturowe Europy” poświęconej funkcjonowaniu szlaków handlowych, ze szczególnym uwzględnieniem szlaku bursztynowego oraz jego roli w unifikowaniu społeczeństw pradziejowych Europy. Uroczystego otwarcia konferencji w Sali Sesyjnej Ratusza dokonał prezydent Kalisza Janusz Pęcherz. Po Gdańsku jest to kolejne miasto, w którym władze traktują tematykę bursztynu i szlaku bursztynowego jako jedną z najważniejszych dla promocji miasta.
Konferencję otworzył wykład prof. Barbary Kosmowskiej-Ceranowicz o bursztynie jako minerale organicznym. Następnie referenci z Włoch, Czech, Słoweni i Słowacji, Węgier i z Polski przybliżali uczestnikom tematykę szlaku bursztynowego i znalezisk dokumentujących jego istnienie i funkcjonowanie. Duże zainteresowanie wzbudził wykład Magdaleny Natuniewicz-Sekuły z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie o cmentarzysku germańskich elit w centrum bursztynowego wybrzeża, odkrytym w Weklicach koło Elbląga.

Widowisko i festiwal

Zwieńczeniem obchodów 1850-lecia miasta Kalisza było widowisko historyczne i dwudniowy festiwal „Wyprawa po bursztyn”. Świętowanie zaczęło się 12 czerwca o godz. 16.00: tysiące mieszkańców, turystów i zaproszonych gości z kilku krajów Europy miało okazję podziwiać przygotowane z ogromnym rozmachem plenerowe widowisko „Po Bursztyn”. Podczas tej inscenizacji widzowie obejrzeli antyczną debatę, przyjęcie poselstwa oraz podpisanie porozumień handlowych. Następnie wszystkie grupy rekonstrukcyjne, jakie przybyły do Kalisza (ogółem 600 osób z kilku krajów) i fantastycznie przebrana młodzież z kaliskich szkół, która uczestniczyła w konkursie „Bądźmy jak Rzymianie”, przeszli w barwnej paradzie ulicami miasta. W ramach parady widzowie obejrzeli także rekonstrukcje bitwy na moście, porwanie wozu kupieckiego i targ niewolników.

Pokazy szlifowania i obróbki bursztynu

Podczas zorganizowanego z tak ogromnym rozmachem wydarzenia promującego bursztyn i szlak bursztynowy, nie mogło zabraknąć przedstawicieli Gdańska – Światowej Stolicy Bursztynu. Podczas wernisaży bursztynowych wystaw miasto Gdańsk reprezentowały Paulina Binek i Bożena Kamińska. Podczas Festiwalu Historycznego Zbigniew Strzelczyk, prezes Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu, prezentował mieszkańcom Kalisza, turystom i zaproszonym gościom, jak szlifuje się i poleruje bursztyn bałtycki, a Robert Pytlos, koordynator Prezydenta Gdańska ds. Bursztynu, rozdawał małe kawałki bursztynu oraz publikacje poświęcone „Złotu Północy”. Wszyscy, którzy odwiedzili namiot miasta Gdańska, mogli ponadto obejrzeć inkluzje w bursztynie i repliki bursztynowych figurek znalezionych przez archeologów w miastach położonych na bursztynowym szlaku lub jego okolicach. Biuro Prezydenta ds. Promocji Miasta Gdańska przygotowało dla publiczności Festiwalu Historycznego mnóstwo atrakcyjnych materiałów promujących wolne miasto i bursztyn bałtycki.

Bursztynowe ekspozycje w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej można będzie podziwiać do 31 sierpnia. Wystawy zostały przygotowane przez Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, Instytut Etnologii i Archeologii PAN w Warszawie, Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, Biuro Prezydenta Gdańska ds. Promocji Miasta, Krajową Izbę Gospodarczą Bursztynu  i Stowarzyszenie Form Złotniczych. Imprezy realizowane w ramach projektu „Wyprawa po bursztyn” odbyły się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach programu „KULTURA 2007-2013”. 

Więcej informacji: www.1850.kalisz.pl

Fot. www.1850.kalisz.pl, Iwona Cieślak