plzh-CNenetdelvltnorues
Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz w rundzie VIP-ów ubiegłorocznego finału
Już od kilku lat organizatorzy Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu zabiegali o współpracę z przedstawicielami miast Kaliningrad i Jantarnyj. Swego rodzaju forpocztą byli w 2008 r. dziennikarze z Obwodu Kaliningradzkiego, w 2009 na finały do Jantaru przybyła stamtąd delegacja. A w tym roku eliminacje do mistrzostw po raz pierwszy odbędą się w Jantarnym!

Niewątpliwie jest to ogromny sukces i zasługa organizatorów – Gminy Stegna, Rady Programowej i Komitetu Organizacyjnego – którzy ponawiali rokrocznie zaproszenia do udziału w przedsięwzięciu i nawiązania bliższej współpracy. Wizyta przedstawicieli z Kaliningradu i kombinatu wydobywczo-przetwórczego w Jantarnym w towarzystwie konsula generalnego Federacji Rosyjskiej w Gdańsku Siergieja Puczkowa zaowocowała podpisaniem dwustronnej umowy o współpracy między Jantarnym i Stegną.

W tym roku eliminacje do XII Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu po raz pierwszy odbędą się również poza Polską. W sobotę 12 czerwca bursztynu na plaży w Jantarnym będą szukać również Rosjanie. Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Ryszard Goliszek zapowiada, że w zawodach udział wezmą także inne nacje: kilkoro Litwinów, którzy podjęli współpracę w tym zakresie, jak również przedstawiciele organizatora z Polski. Zwycięzcy będą walczyć o mistrzowski tytuł w swojej kategorii podczas rundy finałowej w Jantarze 07-08.08.2010 r. Wcześniej jednak w kilku nadmorskich miastach odbędą się eliminacje: Gdynia (03.07), Hel (10.07), Sztutowo (25.07), Dębki (31.07) i Krynica Morska (01.08).