plzh-CNenetdelvltnorues
Kto ma piękniejszą koronę?

Bohaterami czwartkowego wieczoru w Galerii Corner był projektant biżuterii Mariusz Gliwiński, autor kolekcji „Najnowsze Inspiracje”, oraz Miss Polonia 2009 Maria Nowakowska.

Najpiękniejsza Polka wystąpiła w podarowanym przez artystę naszyjniku inspirowanym starojapońskimi zbrojami samurajskimi, który przekazano na jej ręce podczas uroczystego powitania zwyciężczyni w jej rodzinnym mieście Legnicy w październiku br.

Na specjalnie przygotowanych stelażach i w gablotach prezentowały się prace sopockiego projektanta pochodzące z jego różnych kolekcji. Wzrok przyciągały połączenia srebra z bursztynem, kamieniami szlachetnymi i elementami przedmiotów, które artysta zaadaptował do funkcji artystycznej. Były więc ozdoby z bursztynu wkomponowanego w układy scalone z linii „Technonatura” oraz naszyjniki i bransoletka z fragmentami klisz z cyklu „Movie Star”. – „Najnowsze Inspiracje” to tak naprawdę wzory z różnych wcześniejszych kolekcji, wśród których zdecydowanie najnowsze są naszyjniki inspirowane palmami. Decydując się na taki wybór, chciałem przede wszystkim podkreślić, że kolekcje te nie są zamknięte: pewne wątki są stale kontynuowane – wyjaśnia Mariusz Gliwiński.

Były więc wśród nich ozdoby wykonane z szeregu połączonych srebrnych płytek na wzór samurajskich pancerzy z elementami z bursztynu czy też kapslami najsłynniejszych napojów świata. Najwięcej westchnień i podziwu wzbudzały jednak naszyjniki z linii projektowej „Konstelacja”, które odzwierciedlały kontrast bursztynu i diamentu – miękkiego z twardym, ciepłego z chłodnym i surowym, w końcu lekkości konstrukcji z ciężarem surowców – największy obiekt ważył przeszło 400 g.

Kolejna wystawa prac Mariusza Gliwińskiego planowana jest w Mosbach koło Heidelbergu w połowie stycznia.

Na podstawie materiałów prasowych Galerii Sztuki w Legnicy. Fot. Galeria Sztuki w Legnicy