plzh-CNenetdelvltnorues

W tym roku Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu – impreza nawiązująca do tradycyjnego sposobu pozyskiwania bursztynu – odbędzie się już po raz jedenasty. Na 12 lipca zaplanowany jest ich finał, jednak już wcześniej możemy liczyć na moc atrakcji.

Międzynarodowa konferencja
Pierwszą z nich jest zaplanowana na 17 czerwca międzynarodowa konferencja, która od lat towarzyszy bursztynowym zmaganiom sportowym – odbędzie się ona w sali kongresowej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku. W tym roku jej tematem jest "Bursztyn jako stymulator turystyki kulturowej". Przygotowano czternaście referatów podzielonych na w trzy bloki: Turystyka Kulturowa, Bursztyn w Świecie oraz Dziedzictwo Kulturowe Utrwalone w Bursztynie. Konferencji towarzyszyć będzie publikacja zawierająca treść referatów, która zawsze stanowi ciekawe ujęcie historii i znaczenia bursztynu we współczesnej kulturze. W tym roku członkowie komitetu organizacyjnego postanowili o przeniesieniu tego popularnonaukowego seminarium w łatwiej dostępne miejsce i termin niekolidujący z samymi mistrzostwami.

Eliminacje

Eliminacje do mistrzostw rozpoczną się w dwa tygodnie później, tj. 3 lipca – najpierw na plaży w Gdańsku, następnie zagoszczą w pięciu kolejnych miastach, by zakończyć się finałem w dniach 11-12 lipca w Jantarze. Podczas finałów organizatorzy zapowiadają między innymi: jarmark żuławski, inscenizację widowiska „Powitanie Ekwity Rzymskiego", pokazy obróbki bursztynu przez miejscowych bursztynników, występy zespołów, wystawy okazjonalne przygotowane przez Kolekcja bursztynu w Muzeum Zamkowym w Malborku oraz wkopanie kamienia milowego szlaku bursztynowego ufundowanego przez Stowarzyszenie „Polski Szlak Bursztynowy" a także spotkanie z autorami referatów zaprezentowanych 17 czerwca na konferencji. Niewykluczone, że uda się zaprezentować projekt ścieżki edukacyjnej "Piasek to też życie". Imprezę poprowadzi telewizyjny prezenter sportowy Rafał Patyra.

Bursztynowe Wybrzeże, czyli rejon Mierzei Wiślanej, od tysięcy lat było głównym ośrodkiem pozyskiwania i obróbki bursztynu bałtyckiego (sukcynitu). To stąd, z Gdańska – dzisiejszej Światowej Stolicy Bursztynu, wyruszał on w podróż na południe Europy, będąc obiektem drogocennym i pożądanym przez ówczesne elity. Swego rodzaju nawiązaniem do tamtej tradycji są Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu.

Eliminacje:
03.07.2009 – Gdańsk
04.07.2009 – Kąty Rybackie
05.07.2009 – Dębki
08.07.2009 – Hel
09.07.2009 – Krynica Morska
10.07.2009 – Gdynia
11.07.2009 – Jantar (eliminacje i półfinały)

Finały: 
11-12.07.2009 – Jantar

Mistrzostwa są ogólnodostępne, zgłoszenia imienne należy przesłać do organizatora do 3 lipca lub w biurze zawodów na godzinę przed rozpoczęciem eliminacji. Opłata za uczestnictwo wynosi 10 zł w kategorii Senior i 5 zł w kategorii Junior.
Patronat medialny nad całością imprezy sprawują: Polskie Radio Pr 1, TVP Gdańsk, Dziennik Bałtycki oraz Bursztynowy Portal amber.com.pl

Więcej informacji:

www.polawianiebursztynu.pl