10 grudnia w siedzibie Muzeum Ziemi PAN w Warszawie świętowano 60-lecie istnienia tej placówki.

W uroczystości wzięło udział wiele osobistości świata nauki oraz przyjaciół Muzeum Ziemi, którzy gratulowali dotychczasowych dokonań i życzyli dalszych sukcesów. Podkreślano nieocenioną rolę placówki w dziedzinie badań naukowych, edukacji i wystawiennictwa. W przemówieniach zaproszonych gości, jak i w prelekcji dyrektora muzeum Krzysztofa Jakubowskiego nie zabrakło barwnych wspomnień okraszonych ciekawymi anegdotami.

Warszawskie Zbiory Bursztynu

W programie imprezy znalazł się także wykład prof. Barbary Kosmowskiej-Ceranowicz na temat zbiorów bursztynu w Muzeum Ziemi zatytułowany „Bursztyn. O pożytkach muzealnej kolekcji”. Warszawskie Zbiory Bursztynu zaliczane są bowiem do największych na świecie kolekcji bursztynu bałtyckiego i innych żywic kopalnych. Dzięki temu możliwe jest prowadzenie wielokierunkowych badań – są to m.in. studia nad genezą złóż bursztynu i ich rozprzestrzenieniem, badania w zakresie identyfikacji żywic kopalnych w osadach kredowych, trzeciorzędowych i młodszych prowadzone metodą spektroskopii absorpcyjnej w podczerwieni (IRS), jak również badania imitacji oraz inkluzji organicznych w bursztynie.
W swoim wykładzie pani profesor podkreślała także udaną współpracę z organizatorami targów Złoto Srebro Czas w Warszawie oraz Amberif i Ambermart w Gdańsku.

Medale i dyplomy


Prof. Barbara Kosmowska-Ceranowicz została odznaczona złotą odznaką "Zasłużony dla polskiej geologii". Uhonorowano także darczyńców muzeum, którzy przekazali do kolekcji muzealnych cenne dary służące celom badawczym, edukacyjnym i wystawienniczym oraz ochronie dziedzictwa biologicznego – w tym gronie znaleźli się m.in. Sławomir Safarzyński z firmy Galwanoaurum, właściciele firmy Amber Ring Agata i Stanisław Całkowie, Edward Pietras z Amber Gallery oraz Andrzej Wiszniewski – właściciel firmy Amber Planet z Białegostoku.

Historia muzeum

Muzeum Ziemi PAN zostało utworzone jako instytucja państwowa w 1948 roku, kontynuująca tradycje Towarzystwa Muzeum Ziemi założonego w 1932 roku. Począwszy od 1652 r. jest placówką Polskiej Akademii Nauk działającą w strukturze Wydziału VII Nauk o Ziemi i Nauk Górniczych.

Zbiory Muzeum Ziemi liczą obecnie ponad 170 tys. obiektów pochodzących z obszaru Polski i różnych regionów świata. Zasłużoną renomą cieszą się bogate zbiory bursztynu zaliczane do najprzedniejszych kolekcji przyrodniczych na świecie. Odrębną kategorię zbiorów stanowią materiały archiwalne z zakresu historii nauk o Ziemi. Zgromadzone zbiory stanowią główną bazę źródłową prowadzonych badań naukowych i opracowań dokumentacyjnych, a także różnorodnych form upowszechniania nauk o Ziemi oraz popularyzacji wiedzy przyrodniczej. Dzięki zabezpieczeniu i udostępnianiu kolekcji muzealnych zawierających liczne zespoły i obiekty o walorach cennych zabytków przyrody nieożywionej, Muzeum Ziemi spełnia ważną misję w dziedzinie ochrony dziedzictwa geologicznego.

Najważniejszym nurtem publicznej działalności placówki jest wielokierunkowy program wystawienniczy obejmujący aranżację wystaw stałych i czasowych we własnej siedzibie oraz ekspozycji objazdowych prezentowanych na terenie całego kraju i zagranicą. Komplementarną funkcję spełnia szeroko zakrojona działalność edukacyjna i oświatowa adresowana do szerokich kręgów odbiorców, począwszy od dzieci i młodzieży aż po publiczność „trzeciego wieku”.


Więcej informacji na ten temat:

Warszawskie Zbiory Bursztynu
Muzeum Ziemi PAN

Zdjęcie: Bursztyn bałtycki ze zbiorów Muzeum Ziemi PAN. Fot. Michał Kazubski

Materiał o historii muzeum: MZ PAN