Co jakiś czas Kaliningradzka Kopalnia Bursztynu zaskakuje informacjami o rekordowym wydobyciu bursztynu. W branży bursztynniczej, szczególnie od czasu zakończenia boomu na bursztyn, mało kogo to już elektryzuje.


Od ponad 4 lat ceny bursztynu mocno spadają – obecnie ceny surowca jakości jubilerskiej zaczynają się od ok. 600 zł za kilogram, a i tak nie mam na niego specjalnie chętnych. Szacuję, że w porównaniu z okresem boomu z lat 2014-19 zainteresowanie surowcem spadło nawet o 90 procent – mówi Krzysztof Twardowski zajmujący się poszukiwaniem i wydobyciem bursztynu.


Zainteresowanie bursztynem i biżuterią nim wykonaną wśród azjatyckich odbiorców spadło jeszcze przed pandemią. Rynek chiński, początkowo bardzo chłonny i głodny bursztynu – uznawanego w tym kraju za kamień przynoszący szczęście, w ciągu kilku lat mocno nasycił się bursztynem. Obecnie, choć i ten rynek przeżywa poważny kryzys gospodarczy, nabywców znajduje tam głównie unikatowa biżuteria o wysokich walorach artystycznych i jakościowych.


O tym, że na rynku bursztynu w Polsce jest zastój, świadczą również dane z raportu Państwowego Instytutu Geologicznego „Bilans zasobów złóż kopalin w Polsce” za rok 2022. Wynika z niego, że mimo siedmiu aktywnych koncesji w ubiegłym roku nie prowadzono w Polsce wydobycia bursztynu ze złóż. Jedyne udokumentowane wydobycie – 40 kg surowca bursztynowego – to efekt robót wykonywanych w ramach zatwierdzonych projektów robót geologicznych w woj. pomorskim.


Rosjanie chwalą się, że w ciągu miesiąca wydobyli rekordową ilość surowca bursztynowego – 92 tony, zaś w tym roku planują wydobyć 627 ton. To też będzie rekord – średnio rocznie kopalnia wydobywa bowiem ok. 500 ton bursztynu. W obecnej sytuacji dla rynku nie ma to jednak większego znaczenia – ani dla polskiego, ani dla chińskiego. Być może dla litewskiego, dla którego kopalnia w Kaliningradzie była tradycyjnym źródłem surowca, i dla wewnętrznego rosyjskiego, który od zawsze cierpiał na niedobór surowca dobrej jakości do produkcji przedmiotów użytkowych, z których Rosja słynie.