plzh-CNenetdelvltnorues

Bursztynowy Słowik Agnieszki Chylińskiej, bursztynowy obraz autorstwa Moniki Błaszkowskiej, album ze spektakularnymi realizacjami w bursztynie słynnego na cały świat bursztynnika z Sopotu Lucjana Myrty, brosza wykonana przez Emilię Kohut, laureatkę międzynarodowego konkursu Amberif Design Award 2012 – 30. Finał WOŚP to okazja, by wylicytować wyjątkowe bursztynowe przedmioty.

Bursztynowych aukcji, z których dochód zostanie przeznaczony na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy – a dokładniej mówiąc, na zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci – również w tym roku jest wiele. Darczyńcom pomysłów na wykorzystanie bursztynu jak zwykle nie brakuje – od zdobienia bombek po bursztynową gałkę drążka zmiany biegów oraz dźwigni od ssania i ogrzewania w kultowym już modelu Fiata 126p. Oczywiście nie zabrakło też biżuterii w wydaniu klasycznym oraz nowoczesnym, książek poświęconych tematyce sztuki bursztynu oraz gadżetów zdobionych bursztynem. Jest też nowoczesny obraz zdobiony bursztynem autorstwa Moniki Błaszkowskiej oraz indywidualna, zaplanowana na kilka godzin lekcja teorii i praktyki ze sztuki poławiania bursztynu na jednej z kołobrzeskich plaż prowadzona przez Marka Waśko.

Bursztynowy obraz od Magdaleny Adamowicz

Ten bursztynowy dar aktualnie budzi najwięcej emocji i aktualnie najbardziej rozpala licytujących. To obraz autorstwa Moniki Błaszkowskiej zatytułowany „Hero” i zdobiony naturalnym bursztynem bałtyckim.


Codziennie zmagamy się z przeciwnościami, jednak kiedy w poczuciu solidarności i wspólnoty chcemy stawić im czoła, wszystko jest możliwe. Każde zło możemy pokonać, jeśli tylko zechcemy podzielić się dobrem z innymi. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy uświadamia nam to rokrocznie, wierzę, że i tym razem, w ten wyjątkowy, trzydziesty finał, pokażemy, że umiemy dzielić się dobrem jak nikt inny na świecie. I przy okazji znowu pobijemy rekord zebranych środków” – tak Magdalena Adamowicz, posłanka do Parlamentu Europejskiego, zachęca do zakupu tego obrazu.


Bursztynowy Słowik Agnieszki Chylińskiej

Właśnie pojawił się na aukcji i od razu wzbudził ogromne zainteresowanie – aktualnie licytuje go 30 osób. Wiadomość dla wtajemniczonych: to jeden z dwóch ostatnich Bursztynowych Słowików wykonanych przez Bogdana Mirowskiego, cenionego sopockiego artystę, wręczonych w 2014 roku na krótko przed jego śmiercią.


Jako dziewczyna z Sopotu, która od najmłodszych lat marzyła o występach w Operze Leśnej i o nagrodzie Bursztynowego Słowika, myślę, że powierzam w czyjeś szlachetne ręce trofeum dla mnie bardzo symboliczne, cenne, z którym jestem sentymentalnie bardzo związana. Jeśli zdecydujesz się, Dobry Człowieku, na przytulenie do siebie tej właśnie nagrody, pamiętaj proszę, żeby czasem przetrzeć ją szmatką, a gdy będziesz dotykać kawałka bursztynu, zanuć sobie pod nosem ‘Kiedy powiem sobie dość...’ i głęboko odetchnij, jakbyś był na pięknej plaży w Sopocie w słoneczny bezchmurny dzień ❤ – przekonuje Agnieszka Chylińska.


Więcej bursztynu na aukcjach WOŚP 2022

Unikatowa broszka autorstwa Emilii Kohut, absolwentki oraz wykładowczyni Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, laureatki Amberif Design Award 2012, uczestniczki wielu wystaw krajowych i zagranicznych, zaprojektowana i wykonana przez autorkę z okazji 30-lecia istnienia Związku Miast i Gmin Morskich.

Biżuteria S&A Jewellery Design, wiodącego producenta biżuterii, także bursztynowej, charakteryzująca się nowoczesnym wzornictwem.

„Bursztynowy” zestaw od Centrum Wystawienniczo-Kongresowego AMBEREXPO zawierający album poświęcony twórczości Lucjana Myrty – znanego sopockiego artysty i bursztynnika, spinki do koszuli wykonane z czarnego bursztynu, naszyjnik z bursztynem i spinelami oraz bursztynowy brelok.

Indywidualna, kilkugodzinna lekcja teorii i praktyki ze sztuki poławiania bursztynu na jednej z kołobrzeskich plaż prowadzona przez Marka Waśko. Zwycięzca aukcji zostanie w pełni wyposażony na potrzeby poszukiwań, a znalezione bursztyny będzie mógł zabrać lub ewentualnie wcisnąć w jedną z orkiestrowych puszek przy najbliższej nadarzającej się okazji. Dokładną datę poszukiwań ustali siła i kierunek wiatru na Bałtyku. Skrajne wrażenia i niecodzienne widoki gwarantowane.

Fiat 126p ofiarowany przez Gang Maluchów z Kołobrzegu. Na desce rozdzielczej swój autograf pozostawił Jurek Owsiak. Gałka drążka zmiany biegów oraz dźwignia od ssania i ogrzewania zostały ozdobione bursztynem przez Muzeum Bursztynu w Kołobrzegu.

Więcej aukcji: 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy