plzh-CNenetdelvltnorues

Prof. Andrzej Januszajtis – fizyk, którego pasją jest historia Gdańska i jego zabytki – został laureatem nagrody Bursztynowe Usta wręczanej osobom, które mają odwagę otwarcie mówić o ważnych sprawach i o ważnych ludziach.

„Pomysł, by wręczyć Bursztynowe Usta właśnie profesorowi Januszajtisowi, narodził się w mojej głowie w ubiegłym roku podczas przygotowań do wystawy ‘Amber & Leonardo’. W czasie jej otwarcia profesor w wyjątkowo ciekawy sposób opowiadał o gdańskich inspiracjach dziełami Leonarda da Vinci” – wyjaśnił Wojciech Kalandyk, pomysłodawca nagrody. Pomysł ten udało się zrealizować dopiero ponad półtora roku później – nagrodę Bursztynowych Ust profesor odebrał 15 grudnia br. z rąk Henryki Krzywonos, pierwszej laureatki tej nagrody.

To właśnie Henryka Krzywonos – słynąca z odwagi w wypowiedzi – była inspiracją dla Wojciecha Kalandyka do ustanowienia nagrody dedykowanej osobom, które mają odwagę otwarcie mówić o ważnych sprawach i o ważnych ludziach. Oprócz niej w gronie laureatów są: Barbara Skrobańska – sędzia zaangażowana w pomoc dzieciom; Jolanta Kwaśniewska – założycielka Fundacji „Porozumienie bez Barier”; prof. Elżbieta Starosławska – dyrektorka Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej; Agata Młynarska – dziennikarka zaangażowana w pomoc osieroconym dzieciom; Janusz Hirsch – działający charytatywnie biznesmen; Marek Michalak – rzecznik praw dziecka; Stanisław Kalicki – zaangażowany w edukację i opiekę medyczną oraz wspierający dzieci zmagające się z chorobami onkologicznymi; Halina Słojewska – aktorka teatralna, popularyzatorka historii Gdańska i regionu oraz osób z nimi związanych; Chip Tsao – pisarz i reżyser filmowy w Hongkongu; Mateusz Kijowski – lider Komitetu Obrony Demokracji.

Tegoroczny laureat – prof. Andrzej Januszajtis – jest polskim fizykiem, politykiem, który pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Miasta Gdańska w latach 1991-1994, wybitnym ekspertem i zapalonym propagatorem historii Gdańska. Przez wiele lat zaangażowany w renowację gdańskich zabytków doprowadził do rekonstrukcji wielu zabytków i obiektów, wśród których najbardziej znane to zegar astronomiczny z 1470 r. w Bazylice Mariackiej oraz carillony na wieży kościoła św. Katarzyny. Jego fascynujące opowieści o gdańskich zabytkach – ale także o zegarach i biżuterii – można usłyszeć m.in. w trakcie specjalnie przygotowanych wykładów w miejscach użyteczności publicznej w Gdańsku.