plzh-CNenetdelvltnorues

4 piętra w wieży XII-wiecznego zamku w szwajcarskim Rapperswilu wypełnione bursztynem – „Złoto Północy” jest pierwszą tak dużą wystawą w Szwajcarii poświęconą temu kamieniowi. Imponuje nie tylko rozmiarami, ale i zakresem tematycznym. I koncepcją pozwalającą odwiedzającym doświadczać bursztynu za pomocą prawie wszystkich zmysłów.  

„Wystawa sięga do czasów tworzenia się bursztynu w przyrodzie, przedstawia jego formy, odmiany barwne, znaczenie na przestrzeni wieków. W części eksperymentalnej zwiedzający mogą dotknąć bursztynu, sprawdzić jego właściwości oraz twardość, dzieci mogą przy pomocy lup poszukiwać w bursztynach insektów, a panie próbować maści z dodatkiem bursztynu stworzonej wedle rzymskiej receptury. W sali unosi się zapach bursztynowego kadzidła, a oliwne lampki z bursztynowym pyłem rozświetlają sale ciepłym światłem” – tak wystawę opisuje jej pomysłodawczyni i kuratorka, Maria Cajochen. Całości dopełnia ekspozycja 39 bursztynowych prac 19 wybranych polskich projektantów, m.in. Dariusza Zarańskiego, Doroty Ceneckiej, Pawła Kaczyńskiego, Ireneusza Glazy, Marcina Tymińskiego, Jolanty i Andrzeja Kupniewskich, Tomasza Kargula (Studio TT) oraz firm Eva Stone i Art7.

Skąd pomysł na tę wystawę? „Historia bursztynu, jego pochodzenia i powstania nie jest powszechnie znana. Bursztyn kojarzony jest głównie z naszyjnikami dla dzieci w okresie ząbkowania. Zauważyłam, że wśród uczestników seminariów bursztyn budzi znaczne zainteresowanie zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci oraz nauczycieli – popularnością cieszą się muzealne lekcje połączone z eksperymentami prowadzonymi pod okiem specjalistów. Dlatego ta wystawa łączy w sobie wszystkie te elementy: ma być nie tylko okazją do poszerzenia zakresu wiadomości o bursztynie, ale też stworzenia w muzeum miejsca wspólnej zabawy i radości w uczeniu się i eksperymentowaniu dla dorosłych i dla dzieci” – tłumaczy pani kurator.

Jej stworzenie było możliwe dzięki współpracy z Zenonem Śmiglem kultywującym od ponad 30 lat tradycyjne metody obróbki bursztynu, Muzeum Dinozaurów w Aathal, Muzeum Bursztynu na Rynku Starego Miasta w Warszawie, Muzeum Bursztynu w Gdańsku, Muzeum Zamkowym w Malborku, Muzeum Archeologicznym w Gdańsku oraz Międzynarodowym Stowarzyszeniem Bursztynników. I oczywiście Muzeum Polskim w Rapperswilu, które ją gości do października br.

Wystawa „Złoto Północy”
Muzeum Polskie w Rapperswilu
kurator: Maria Cajochen
06.05 – 31.10.2017