plzh-CNenetdelvltnorues
Aranżacja wystaw muzealnych w Wielkim Młynie

2,5 tys. eksponatów bursztynowych na powierzchni 1000 m2, laboratorium bursztynu, czytelnia z publikacjami o tematyce bursztynowej, bursztynowa apteka, bursztynowy plac zabaw… To wszystko, a nawet więcej, miałoby się znaleźć w nowej siedzibie Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie w centrum Gdańska.

Jest tylko jeden warunek: przyznanie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotacji w wysokości 9,4 mln zł na adaptację zabytkowego Wielkiego Młyna w Gdańsku z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Pieniądze te pozwolą wykonać niezbędne prace konserwatorskie i budowlane, ale także umożliwią realizację nowej wizji Muzeum Bursztynu. Wizji, która zakłada skupienie w jednym miejscu możliwie jak największej liczby aktywności związanych z bursztynem. Zgodnie z nią w nowej lokalizacji miałyby się znaleźć m.in. czytelnia z bogatym wyborem polskich i zagranicznych publikacji o tematyce bursztynowej, bursztynowa apteka informująca o niebagatelnej roli sukcynitu w medycynie ludowej i współczesnej kosmetologii oraz bursztynowy plac zabaw, gdzie przyswajanie wiedzy o bursztynie miałoby się odbywać w sposób najbardziej efektywny, czyli właśnie poprzez zabawę. Do nowej siedziby miałoby zostać przeniesione również Laboratorium Bursztynu funkcjonujące dotychczas przy Międzynarodowym Stowarzyszeniu Bursztynników.

Najważniejszym atutem nowej lokalizacji byłaby jednak przestrzeń ekspozycyjna. W dotychczasowej siedzibie – Zespole Przedbramia – Muzeum dysponuje zaledwie 300 m2 powierzchni, na której już od dawna nie jest w stanie pokazać wszystkich posiadanych eksponatów. Nic więc dziwnego, że muzealnicy marzą o dodatkowych 700 m2, jakie oferuje Wielki Młyn. Przestrzeń ta umożliwiłaby poszerzenie tematyki, zwłaszcza w zakresie aspektów przyrodniczych, które najbardziej interesują odwiedzających. Znalazłoby się też miejsce na wystawy czasowe, gdzie mogłoby być prezentowane szersze spektrum współczesnych wyrobów bursztynowych – zarówno tych o charakterze rzemieślniczym, jak i artystycznym. I na manufakturę bursztynu, gdzie odwiedzający nie tylko mogliby uczestniczyć w procesie obróbki, ale też – podobnie jak obecnie w Manufakturze Bursztynu S&A – zakupić wyroby bursztynowe.

Nie bez znaczenia jest także znacząca poprawa dostępności Muzeum Bursztynu. Dziś placówka jest niedostępna dla niepełnosprawnych, a i pełnosprawni mają nierzadko kłopot ze wspinaniem się na kolejne piętra po wysokich stopniach. Zamontowanie dwóch wind w Wielkim Młynie rozwiązałoby problem. I pozwoliłoby znacznie większej rzeszy miłośników bursztynu cieszyć się atrakcjami Muzeum także po zamknięciu ekspozycji – nowa koncepcja przewiduje bowiem organizowanie wydarzeń o charakterze edukacyjnym i kulturalnym także po zamknięciu części ekspozycyjnej.

Środowisko bursztynnicze w zmianie lokalizacji muzeum upatruje szansy na zintensyfikowanie działań promocyjnych bursztynu, ale także Gdańska i Polski. To właśnie konsultacje ze środowiskiem już na wstępnym etapie zaowocowały licznymi pomysłami na nowe Muzeum Bursztynu. Ale też i oczekiwaniami – to najczęściej powtarzane dotyczy bardziej intensywnej rozbudowy kolekcji współczesnej polskiej sztuki bursztynniczej.

Jeżeli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie – na co trzeba poczekać ok. pół roku – Muzeum Bursztynu przeniosłoby się do Wielkiego Młyna na wiosnę 2020 r.