plzh-CNenetdelvltnorues
Ambermart 2015

220 wystawców z 9 krajów będzie czekało na kupców już od czwartku 25 sierpnia na 17. Międzynarodowych Targach Bursztynu Ambermart w Gdańsku. Organizator spodziewa się ok. 3 tysięcy odwiedzających – jaka część z nich złoży zamówienia, dając nadzieję na dłuższą współpracę handlową?

Nie jest to bynajmniej jedyne pytanie, na jakie targi mają przynieść spodziewaną odpowiedź. „Targi są swego rodzaju lustrem, w którym świetnie widać kondycję branży, ale też i kierunek zmian, w którym branża podąża lub też podążyć powinna” – podsumowała Ewa Rachoń, komisarz Ambermartu. I to jest chyba najbardziej pożądana odpowiedź, szczególnie w obliczu wyraźnie słabnącego zainteresowania zarówno surowcem, jak i wyrobami bursztynowymi ze strony chińskich odbiorców. Od Amberifu, a więc w ciągu niespełna pół roku, ceny surowca spadły o 40% (cenę trzyma tylko najlepsza jakość w żółtej barwie). Wiele wskazuje na to, że będą spadać nadal, zwłaszcza że  chińscy producenci sami wyprzedają zgromadzone zapasy, a za ich przykładem idą zdeterminowani Ukraińcy i Rosjanie.  

„Spadek cen bursztynu – o ile zatrzyma się na akceptowalnym poziomie – stanowi szansę na odzyskanie niegdyś głównych rynków zbytu dla polskiej biżuterii z bursztynem, tj. amerykańskiego i niemieckiego, jak również pozyskanie nowych. Zmiany nie są więc takie złe, kłopot tylko w tym, że zbudowanie rynku zajmie co najmniej kilka lat” – przekonuje Ewa Rachoń. O tym, że kierunek na zachód ma potencjał, może świadczyć wzrost liczby kupców z USA i Europy w stosunku do lat poprzednich. Trudno jednak spodziewać się potwierdzenia tego trendu na Ambermarcie, ponieważ kluczowi zagraniczni kontrahenci na tych targach raczej się nie pojawiają. Odpowiedź na to pytanie padnie najwcześniej za pół roku. 

Trudno też przewidzieć, jaką ofertę zaprezentują na Ambermarcie wystawcy z sektora bursztynowego. W obliczu zachodzących zmian producenci deklarują zmianę wzornictwa, ale jako że nie wiadomo dokładnie, „pod kogo” teraz mają projektować, należy się spodziewać kontynuacji wzorniczych trendów z ubiegłych lat. Ale tego dowiemy się już za kilka godzin... 


Więcej informacji:

AMBERMART