plzh-CNenetdelvltnorues
Ekspozycja przyrodnicza Muzeum Bursztynu

10 lat temu, 28 czerwca, zostało otwarte Muzeum Bursztynu w Gdańsku – po wieloletnich staraniach i przy nieocenionym zaangażowaniu środowiska bursztynniczego. Czym muzeum może się dziś pochwalić?

Przede wszystkim niezmiennie bliskimi kontaktami ze środowiskiem, które niestrudzenie „buduje swoje muzeum”. Obecnie ok. 40% kolekcji pochodzi z przekazów bursztynników, osób prywatnych, artystów, firm, stowarzyszeń. Zbiory placówki są systematycznie wzbogacane także dzięki ważnym strategicznym partnerom, którzy udzielają wsparcia finansowego przy zakupie cennych eksponatów. Dziś kolekcja liczy około 2000 obiektów: przyrodniczych, sztuki dawnej i współczesnej – ze szczególnym uwzględnieniem biżuterii autorskiej. Do najbardziej znanych należą: inkluzje jaszczurki i solifugi w bursztynie bałtyckim (obie sfinansowane ze środków Fundacji Bankowej L. Kronenberga Citibank Handlowy) oraz niezwykle rzadki, sygnowany kabinet, czyli miniatura szafy gdańskiej (zakupiony dzięki wsparciu finansowemu Miasta oraz dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Obecnie Muzeum Bursztynu  posiada największą kolekcję współczesnej biżuterii z bursztynem.

W ciągu 10 lat działalności Muzeum Bursztynu zaprezentowało 40 wystaw czasowych organizowanych przez Muzeum, jak również przez współpracujące muzea, galerie, polskie i zagraniczne. Szerokiej publiczności zaprezentowano prace debiutantów (Jacek Ostrowski), jak i uznanych projektantów biżuterii (prof. Andrzej Boss), nestorów autorskiej biżuterii z bursztynem (Maria i Paweł Fietkiewiczowie), ale również jedną z najważniejszych polskich grup złotniczych – Grupę 6. „Zwiedzający Muzeum Bursztynu mogli zapoznać się z pracami Giedymina Jabłońskiego, Mariusza i Kamila Drapikowskich, Doroty Kos, firm bursztynniczych S&A i ART 7 oraz światowych artystów na Gdańsk Baltic Amber Biennale. Zdążyliśmy wspólnie z Bogdanem Mirowskim przygotować jego autorską wystawę, a z Markiem Mazurem wystawę Gdańsk w bursztynowym obiektywie, czyli  niezwykłe zdjęcia wykonane przez bursztynową soczewkę przez niego skonstruowaną” – wymienia Renata Adamowicz, zastępca kierownika Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Z bursztynem łączono także wydarzenia muzyczne: na  dziedzińcu Muzeum wystąpili dwaj znakomici gdańscy gitarzyści: Wojciech Mazolewski i Tymon Tymański, którzy zagrali na bursztynowych gitarach, wspierając zbiórkę pieniędzy na ich zakup do zbiorów placówki. Wojciech Mazolewski wówczas zagrał Bursztynową rapsodię, którą napisał specjalnie na tę okazję.

 Rocznie Muzeum odwiedza 60-70 tysięcy osób – od momentu otwarcia liczba zwiedzających przekroczyła pół miliona. „To jedno z najliczniej odwiedzanych muzeów w Trójmieście. Cieszące się też wysokim prestiżem – odwiedzają nas znane i ważne osoby ze świata polityki, kultury i nauki” – podsumowała Renata Adamowicz. Unikalne bursztynowe eksponaty  w nowoczesnej aranżacji z wykorzystaniem multimediów w surowych wnętrzach Zespołu Przedbramia ulicy Długiej stały się obowiązkowym punktem na mapie Światowej Stolicy Bursztynu.


Muzeum Bursztynu, oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, mieści się w zabytkowym Zespole Przedbramia Ulicy Długiej, w skład którego wchodzi Wieża Więzienna, Katownia i Szyja. Placówka prezentuje historię powstania bursztynu, jego właściwości, pozyskiwanie, oraz obróbkę  na przestrzeni dziejówod czasów najdawniejszych do współczesności.

Z okazji jubileuszu Muzeum Bursztynu zaprasza na wystawę „Gdańskie przyrodnicze kolekcje bursztynu”, którą będzie można oglądać od 29 czerwca.