plzh-CNenetdelvltnorues
Marta Rżanek - Nagroda Główna Amberif Design Award 2015

Tak brzmi temat jubileuszowej, 20. edycji Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award.

Żyjemy w czasie przejściowym. Wokół nas przebiegają ważne ewolucje: w ludzkim umyśle, w strukturze społeczeństwa, sami zaś znajdujemy się w pozycji oscylującej między tradycją a innowacją, lecz wciąż dążymy naprzód. Nieustanne procesy mutacji i adaptacji zapobiegają rewolucyjnym zmianom, które doprowadziłyby do obalenia wszystkiego, co znamy. Również nasze życie prywatne cechuje się przejściowością: 
czasem niemal nie zdajemy sobie sprawy z zachodzących przemian, niekiedy zaś jesteśmy świadomi zmian stanu fizycznego i psychicznego, których doświadczamy od dzieciństwa do starości. Zmieniamy lokalizacje i państwa, mierzymy się z przejściowością tracąc dawne korzenie i próbując zapuścić nowe w nowych miejscach.
Barbara Schmidt 

„To temat, który dobrze opisuje bursztyn – kamień, który od ponad 40 mln lat jest w drodze‘ i stale się zmienia: jego barwa, ale i sposób jego traktowania przez artystów, projektantów i producentów. Pewną trudnością dla uczestników może być pokazanie tej ‚mobilności‘ bursztynu na jednej planszy, ale to czyni tę rywalizację tym ciekawszą“ – skomentował Jarosław Kolec z łódzkiej ASP. 

Zadaniem uczestników – projektantów, artystów, twórców i studentów szkół artystycznych – będzie wykonanie projektu autorskiej biżuterii z bursztynem zainspirowanego tematem konkursowym i z użyciem wyłącznie bursztynu naturalnego oraz dostarczenie jej do organizatora (MTG SA) do dn. 8.02.2016. Oceni je międzynarodowe jury, które przyzna następujące nagrody regulaminowe: Nagrodę Główną – prezydenta Miasta Gdańska (10 000 PLN brutto) oraz (równorzędne): Nagrodę Bursztynową Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników (1 kg bursztynu) i Nagrodę Srebrną (1 kg srebra). 

Amberif Design Award to konkurs towarzyszący Międzynarodowym Targom Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif, którego celem – niezmiennie od 20 lat – jest promocja myśli twórczej  i nowych idei w dziedzinie projektowania biżuterii artystycznej, jak również pogłębianie wiedzy o własnościach i naturze  bursztynu bałtyckiego. 


Polecamy: 

Amberif Design Award