plzh-CNenetdelvltnorues
Ulf Erichson nie jest już dyrektorem Niemieckiego Muzeum Bursztynu w Ribnitz-Damgarten

21 grudnia 2014 r. z okazji 60. rocznicy istnienia Niemieckiego Muzeum Bursztynu w Ribnitz-Damgarten zakończyłem pracę na stanowisku dyrektora tej placówki.

Miałem przyjemność kierować nią przez 23 lata oraz uczestniczyć w tworzeniu jednej z najbardziej różnorodnych kolekcji bursztynowych w Europie. Dziś kolekcja ta liczy 1600 eksponatów, które w znakomitej większości są pokazywane na wystawie.

Skarbami muzeum w Ribnitz-Damgarten są przede wszystkim inluzje w bursztynie, zwłaszcza te po raz pierwszy odkryte w bursztynie bałtyckim: gekona, jaszczurki, skorpiona i modliszki. Do szczególnych znalezisk należą także bryły: ważąca 3.500 g bryła z okolic Gdańska, ważąca 1750 g znaleziona na półwyspie Fischland Darß oraz ważąca 1001 g i pochodząca z wyspy Bałtyku Greifswalder Oie. W zbiorach muzeum znajduje się wiele bursztynowych różańców oraz 10 obiektów datowanych na okres największego rozkwitu bursztynnictwa w XVI i XVII w. W 2014 r. muzeum zakupiło wyjątkowy ołtarzyk z bursztynu datowany na rok ok. 1620.

Bogate są również zbiory eksponatów pochodzących z Państwowej Manufaktury Bursztynu w Królewcu. W latach 1999, 2006 i 2013 Niemieckie Muzeum Bursztynu zorganizowało Międzynarodowy Konkurs Sztuki Bursztynniczej Krajów Nadbałtyckich i zakupiło do swoich zbiorów ponad 50 prac konkursowych. Współczesna sztuka bursztynnicza jest reprezentowana tam również poprzez ponad 80 rzeźb Jana Holschuha (1909-2000).

Chciałbym serdecznie podziękować za miłą współpracę wszystkim „bursztynowym“ przyjaciołom, których miałem przyjemność poznać. Być może nasze zawodowe drogi jeszcze kiedyś się skrzyżują – obecnie jestem prezesem Bursztynowego Zakładu Tokarskiego w Ribnitz.


Ulf Erichson