plzh-CNenetdelvltnorues
Na Stogach bursztynu było zbyt mało i był zbyt drobny, by wydobycie było opłacalne

Konsorcjum Bursztyn. Skarb Gdańska wypowiedziało umowę dzierżawy zawartą z Gdańską Agencją Rozwoju Gospodarczego InvestGda. Prace poszukiwawcze i rekultywacyjne na gdańskich Stogach potrwają jeszcze tylko do końca grudnia br.

Umowa została wypowiedziana 2 tygodnie temu. Prace będą prowadzone jeszcze przez około tydzień. Potem Konsorcjum Bursztyn. Skarb Polski zajmie się rekultywacją, by zakończyć wszelkie działania wynikające z umowy dzierżawy do końca grudnia. Przyczyną wcześniejszego niż przewidywano pierwotnie zakończenia prac mających na celu lokalizację i poszukiwanie złóż bursztynu jest zbyt mała jego ilość i niezadowalająca jakość. „Znaleźliśmy znacznie mniej bursztynu niż się spodziewaliśmy. Ku naszemu rozczarowaniu z większości odwiertów nie uzyskaliśmy żadnego urobku” – wyjaśnia Krzysztof Twardowski z firmy Jantar, tworzącej wraz z Golden Amber Konsorcjum.

Skąd nadzieja, że będzie go tam więcej? „Na działkach w okolicy, które zostały dotychczas przekopane, znajdowano więcej bursztynu i były to dobrej jakości bryłki. Tego samego spodziewaliśmy się i na tej działce” – mówi Twardowski. Jak sam przyznaje, być może zdecydowaliby się sprawdzać teren działek jeszcze dłużej, gdyby nie pogoda, która utrudnia prace. Żałuje, że przygotowanie przetargu trwało tak długo: „Udało się go sfinalizować dopiero w sierpniu, dodatkowo trzy miesiące trwało zdobywanie wszystkich pozwoleń, dlatego prace rozpoczęliśmy dopiero w październiku. Czynsz dzierżawny musieliśmy płacić oczywiście od sierpnia”.

Nie bez wpływu na szybsze wypowiedzenie umowy był też brak gotowości InvestGda do negocjacji o zawieszeniu płatności dzierżawy przez miesiące zimowe, kiedy nie są prowadzone prace. „Praca w zimie, brak dostępu do wody niezbędnej do wypłukiwania bursztynu, trzy miesiące oczekiwania na konieczne pozwolenia, niemożność negocjowania zasad umowy, konieczność uprzątnięcia dużych ilości śmieci i zarośli przed przystąpieniem do prac – drugi raz nie przystałbym na takie warunki” – podsumowuje Twardowski.  

Ile bursztynu udało się dotychczas wydobyć w ramach prac poszukiwawczych? Na to pytanie żaden z konsorcjantów nie chce dziś odpowiedzieć. Odsyłają do raportu podsumowującego, jaki ma być przygotowany przez koordynującego prace geologa. O koncesję na wydobycie Konsorcjum Bursztyn. Skarb Polski z całą pewnością ubiegać się nie będzie.