plzh-CNenetdelvltnorues

Miasto zaprosiło zagranicznych ekspertów w celu zorganizowania Laboratorium Bursztynu, aby Gdańsk jako Światowa Stolica Bursztynu sprzedawał bursztyn certyfikowany, a nabywca otrzymywał paszport potwierdzający oryginalność zakupionego kamienia. Czy jednak eksperci nie chcą się obłowić kosztem miasta?

Nie, to nie rzeczywistość, to fantazja Emmy Popik, autorki Złotej ćmy. Brzmi wiarygodnie? Ponieważ autorka świetnie zna nie tylko realia Gdańska, ale i bardzo dużo – więcej niż niejeden bursztynnik – wie na temat bursztynu i strategii jego promocji prowadzonej przez UM Gdańska. Przez wiele lat była redaktorem naczelnym magazynu Nowy Kurier Nadbałtycki, w którym relacjonowała również bursztynowe imprezy. „Bursztyn jest wspaniałym kamieniem. Gdańsk robi tak dużo dla jego promocji, a mimo to mało kto się nim interesuje. Mam nadzieję, że moja książka to zmieni” – mówi Emma Popik. Kryminał jako gatunek literacki wybrała w przekonaniu, że silne emocje, jakie towarzyszą wtedy czytelnikowi, pozwolą łatwiej zapamiętać opisane miejsca i wydarzenia, ale także informacje o bursztynie.

Tytułowa złota ćma jest bardzo cenną inkluzją w bursztynie bałtyckim – najcenniejszym eksponatem Muzeum Bursztynu w Gdańsku. W czasie obchodów Bursztynowego Tygodnia ktoś chce się zakraść do Muzeum i zabrać nie tylko złotą ćmę, ale również wykraść cały drogocenny bursztyn, którym miasto się szczyci. „Bursztyn, lśniący jak złoto, przyciąga swą magiczną siłą, a ci, którzy pragną go zdobyć, lecą jak ćmy do płomienia świecy. Zrobią wszystko, by go pochwycić: mogą zabić, oszukać, intrygować, szantażować. Każdy chce ubić interes kosztem miasta” – komentuje autorka.

Każdy, czyli kto? Czy miasto straci swój najcenniejszy skarb? Czy dyrektor Biura Bursztynu Mirosław Kyklos (tak, tak, zbieżność brzmienia nazwiska nie jest przypadkowa…) zdoła ochronić zbiory?

Złota ćma
liczba stron: 346
cena: 29,90

do nabycia w księgarniach stacjonarnych na terenie Trójmiasta i wysyłkowych po 15 czerwca