plzh-CNenetdelvltnorues
Kolejka do Muzeum Bursztynu w czasie Nocy Muzeów w 2010 r.

Wystawa odsłaniająca historyczne tajemnice Zespołu Przedbramia, pokaz dawnych technik obróbki bursztynu, prezentacja unikatowej współczesnej biżuterii zdobionej bursztynem oraz loteria z nagrodami – to tylko część atrakcji przygotowanych na Noc Muzeów przez Muzeum Bursztynu.  

„Niestety nasza muzealna ekspozycja bursztynowa nie będzie tego dnia dostępna dla zwiedzających. Warto jednak w tę wyjątkową noc zajrzeć do Muzeum Bursztynu, by zwiedzić wystawę historyczną prezentującą historię Zespołu Przedbramia i obejrzeć współczesną bursztynową biżuterię znanej marki S&A w sąsiadującej z nami Bramie Wyżynnej. To tylko niewielka część propozycji, jakie przygotowaliśmy z naszymi partnerami” – zaprasza Renata Adamowicz, kustosz Muzeum Bursztynu.

Co jeszcze będzie można zobaczyć między godziną 19 a 1 na Targu Węglowym w Gdańsku? O godzinie 19.30 Sylwester Malucha opowie o swoich doświadczeniach w poławianiu bursztynu oraz zaprezentuje bryłę bursztynu, którą wyłowił z morza w 2004 r. w Sobieszewie. „Ta bryłka waży ok. 1 kg i została znaleziona w czasie sztormu. Pan Sylwester przekazał ją jako depozyt do Muzeum Bursztynu, gdzie jest prezentowana już prawie 10 lat. Nieczęsto udaje się znaleźć naturalną bryłkę tej wielkości, jak również nie często jest okazja, by posłuchać fascynujących opowieści człowieka, który poławianiem bursztynu zajmuje się od wielu lat” – zachęca do udziału w spotkaniu pani kustosz. Półtorej godziny później, bo o godz. 21, dr Aleksandra Pudło wygłosi wykład Druga strona tajemnic Zespołu Przedbramia, o nowej wystawie historycznej, której jest współkuratorką.    

Dodatkowe atrakcje będą czekały na zwiedzających na dziedzińcu Muzeum Bursztynu. Tam Galeria Manufaktura Bursztynu S&A przygotowała pokaz technik obróbki bursztynu, a para bursztynowych mimów zaprezentuje wyjątkowe przykłady nowoczesnej i unikatowej bursztynowej biżuterii tej marki. Firma ta jest również sponsorem nagrody głównej – bursztynowej biżuterii – w okolicznościowej loterii. By wziąć w niej udział, wystarczy na bilecie wstępu zebrać trzy pieczątki: z kasy Muzeum Bursztynu, Bramy Wyżynnej oraz  Galerii Manufaktura Bursztynu. Losowanie – punkt kulminacyjny wydarzenia – nastąpi o północy na placu pomiędzy Muzeum Bursztynu a Bramą Wyżynną. Dodatkowo każdy, kto zbierze wszystkie trzy pieczątki, otrzyma w Bramie Wyżynnej bursztynowy prezent.

2225 2

Ale nie tylko dlatego warto zajrzeć do Bramy Wyżynnej, gdzie mieści się siedziba Pomorskiego Centrum Informacji Turystycznej. W podziemiach, na co dzień niedostępnych, będzie można podziwiać wystawę fotograficzną Gdańsk w bursztynowym obiektywie. Zdjęcia zostały wykonane przez znanych gdańskich fotografów aparatem z bursztynowym obiektywem skonstruowanym przez Marka Mazura.

Na dziedzińcu Muzeum Bursztynu Garnizon Gdańsk zainscenizuje związaną z tym miejscem legendę o córce kata rodem z XVII wieku. Z kolei plac między Muzeum a Bramą Wyżynną będzie miejscem musztry gdańskiej Kompanii Obywatelskiej z XVIII w., a w Bramie Wyżynnej zwiedzających powitają XIX-wieczni wartownicy, wydający przepustki uprawniające do wejścia.

Europejska Noc Muzeów
17 maja 2014 r., godz. 19 – 01; ostatnie wejście o 0:30.  
cena biletu: 1 zł.
Tego dnia Muzeum Bursztynu jest czynne w godzinach 10 – 16 (obowiązują bilety wstępu zgodnie z cennikiem)
Partnerami tegorocznej Nocy Muzeów w Gdańskim Muzeum Bursztynu są: Pomorskie Centrum Informacji Turystycznej, Galeria Manufaktura Bursztynu S&A oraz Garnizon Gdańsk.