plzh-CNenetdelvltnorues
Prace zgłoszone na konkurs

„Dobry poziom, dużo interesujących prac, ciekawe odniesienia do aktualnych trendów na rynku” – tak Magdalena Kwiatkiewicz krótko podsumowała tegoroczny konkurs Prezentacje, na który nadesłano 63 prace. Jury zakwalifikowało aż 54 prace – już wiemy, kim są ich autorzy!

Tegoroczna edycja – po raz drugi w historii konkursu – miała temat, który brzmiał „Pierścień”. Zgodnie z założeniem, temat ułatwił obrady jury, ponieważ kryteria były bardziej czytelne. Co nie oznacza, że jego członkowie byli zgodni co do nagród i wyróżnień: „Pierwsza nagroda została przyznana w sposób ‘bezkrwawy’, ale przy pozostałych już walczyliśmy” – powiedział Jacek Byczewski. Jurorzy zgodnie przyznawali, że poziom prac w tym roku był zaskakująco wysoki i zgodnie żałowali, że nie mieli więcej regulaminowych nagród i wyróżnień do dyspozycji, ponieważ znacznie więcej prac na nie zasługiwało. Dlatego właśnie na szybko stworzone dwa dodatkowe wyróżnienia – YES i Galerii Sztuki w Legnicy.

„Mamy tu pełne spektrum tego, co się obecnie dzieje na rynku – i to jest moim zdaniem siła i prac, i konkursu. Prace nagrodzone i wyróżnione są bardzo różnorodne – jury zależało bowiem na pokazaniu różnych przykładów odzwierciedlających tendencje rynkowe. Głównym kryterium oceny pozostawała jednak kreatywność ich autorów” – podsumował prof. Andrzej Boss. Oprócz niego w jury zasiadali także: Katarzyna Rzehak – Instytut Wzornictwa Przemysłowego (przewodnicząca); Magdalena Kwiatkiewicz – współwłaścicielka firmy YES i właścicielka Galerii YES; Jacek Byczewski – projektant biżuterii, artysta plastyk; Zbigniew Kraska – dyrektor Galerii Sztuki w Legnicy oraz Joanna Bijok – przedstawiciel Międzynarodowego Centrum Targowego.  

LISTA OSÓB ZAKWALIFIKOWANYCH DO KONKURSU PREZENTACJE 2012:

 1. Adamska Bogumiła
 2. Adamski Andrzej
 3. Bulski Stanisław
 4. Ciesielska Beata
 5. Cinglewicz Mariusz
 6. Fijałkowska Anna
 7. Filimoniuk-Pilecka Alina
 8. Fiodorow Aneta
 9. Fronczak Joanna
10. Gazda Jolanta
11. Gutowska Izabela
12. Hryniewicz Joanna
13. Janta Marcin
14. Kaczyński Paweł
15. Kargul Tomasz
16. Karpacz Lidia
17. Kieruzel Magdalena
18. Kowalkowski Roman
19. Kozubowicz Rafał
20. Krasuska Katarzyna
21. Kudełka Kinga
22. Łutowicz Cezary
23. Łyszkowski Adam
24. Maksymiuk Agnieszka
25. Mazoń Anna
26. Mikłasz Paweł
27. Nowicka Iwona
28. Owczarek Michalina
29. Paszkiewicz Magdalena
30. Przybysz Aleksandra
31. Ratkiewicz Marta
32. Rudnicka Marta
33. Rygało Wojciech
34. Samborska-Dratwa Krystyna
35. Schiffers Kacper
36. Skórzewska Waleria
37. Sokołowska Dorota
38. Starczynowska Izabela
39. Stasiewicz Justyna
40. Suchodolski Jan
41. Szafraniec Marta
42. Szewczyk-Ciesielska Anna
43. Szwed Radosław
44. Tejwan Martyna
45. Tymiński Marcin
46. Westermark Jarosław
47. Wierzbanowska Barbara
48. Wierzbicka Kamila
49. Włoch Patrycja
50. Włodarczyk Michał
51. Wolny Mariusz
52. Wyszomirski Michał
53. Zdanowscy Hanna i Jacek
54. Praca zbiorowa: Agata Friedman i Paulina Bolchaimer

Konkurs Prezentacje organizowany jest przez Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych i Międzynarodowe Centrum Targowe. Z założenia jest narzędziem promocji dokonań, jak i możliwości twórczych artystów plastyków i projektantów biżuterii. W tym roku wprowadzono istotne zmiany w regulaminie, z którego wykreślono zapis o konieczności zastosowania technik złotniczych oraz wprowadzono temat, co pozytywnie wpłynęło na poziom prac konkursowych. Oficjalne ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród odbędą się w czasie targów Złoto Srebro Czas w Warszawie (5-7.10.2012).