plzh-CNenetdelvltnorues
Jurorzy konkursu

W legnickiej Galerii Sztuki zakończyły się obrady jury, które w dniach 6-7 kwietnia br. kwalifikowało prace do wystawy pokonkursowej 20. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej Srebro, którego temat brzmiał SEXY. Do czasu jej wernisażu podczas Legnickiego Festiwalu Srebra, tj. 21 maja br., pozostaną one jednak tajemnicą.

W tym roku do konkursu nadesłano 453 prace 253 autorów z 33 krajów (24 państwa europejskie, a także Izrael, Korea, Tajlandia, Tajwan, USA,  Argentyna, Brazylia, Meksyk, Australia). Z Polski napłynęło 101 zgłoszeń. Na wystawie głównej znajdzie się kilkadziesiąt prac, resztę organizatorzy zaprezentują w Holowni – salonie odrzuconych legnickiego „Srebra”.

Międzynarodowe jury obradowało w składzie: Herman Hermsen (Holandia/Niemcy), Karol Weisslechner (Słowacja), Jivan Astfalck (Wielka Brytania), Sławomir Fijałkowski i Andrzej Boss (Polska). Jury wyłoniło laureatów następujących nagród regulaminowych oraz pozaregulaminowych:

Grand Prix – 10 000 PLN + 1 kg srebra
II Nagroda
– 5 000 PLN + 1 kg srebra
III Nagroda
: Prezydenta Miasta Legnicy – 2 500 PLN + 1 kg srebra
Nagroda Galerii Sztuki w Legnicy
– Statuetka „Marek” + 1 kg srebra
Nagroda Specjalna Organizatorów
za odwagę, nowatorstwo, bezkompromisowość i dowcip wypowiedzi twórczej: Statuetka „Srebrna Ostroga” – 1 kg srebra

- Nagroda "Pocieszenia" - 1500 PLN - ufundowana przez Grupę Sześć (B. Bytomski, P. Kaczyński, K. Roszkiewicz, M. Tymiński, A. Wolski)
- Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska - udział w 4. Międzynarodowych Warsztatach
- Bursztynniczych, Gdańsk 2012
- Nagroda Targów Inhorgenta - stoisko na Targach Inhorgenta 2012
- Nagroda im. Joachima Sokólskiego ufundowana przez Fundację Polskiej Sztuki Nowoczesnej - 1 kg srebra
- Nagroda Galerii Alchemia z Wrocławia - 0,5 kg srebra
- Wyróżnienie honorowe Dyrektora Galerii Sztuki w Legnicy
- Wyróżnienie honorowe Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych
- Wyróżnienie Honorowe Polskiej Biżuterii.

Ustalając temat konkursu, organizatorzy mieli na celu odwołanie się do idei seksualności, która – jeśli nie świadomie, to podświadomie – towarzyszy każdemu twórcy i odbiorcy biżuterii. „Obawialiśmy się nawału tzw. wojskowych dowcipów, ale nadeszło wiele przemyślanych, autorskich projektów, których twórcy podeszli do tematu w sposób konceptualny, nowatorski i kreatywny” – skomentował tegoroczny poziom i temat jeden z jurorów. Inny dodał: „Prace, które były nachalnie dosłowne czy ocierały się o kicz odrzuciliśmy na początku. To jest międzynarodowy konkurs, na którym nie ma miejsca na tego typu prezentacje”. Nie chodziło o banalne skojarzenia, ale o subtelne, twórcze przywołanie archetypu, osiągnięte za pomocą oryginalnego pomysłu i najwyższego poziomu wykonania. Takie prace zgodnie okrzyknięto zwycięskimi.

Nazwiska laureatów tradycyjnie pozostają tajemnicą do czasu wernisażu wystawy, który zaplanowano na 21 maja br. Podczas trwającej dwa dni kulminacji Legnickiego Festiwalu SREBRO (20-21.05.2011) odbędzie się w Legnicy 16 wernisaży wystaw biżuterii i designu, sesja popularnonaukowa, spotkania z artystami, koncert jazzowy i inne atrakcje. Szczegółowy program wydarzeń tegorocznego „Srebra” już wkrótce.