plzh-CNenetdelvltnorues

Wykład pod takim tytułem wygłosi prof. dr hab. Piotr Dominiak z Politechniki Gdańskiej w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Hotel Rezydent w Sopocie, 25 listopada br., godz. 18.00. Wstęp wolny.

Prelegent będzie chciał odpowiedzieć między innymi na następujące pytania: Czym zajmuje się demografia przedsiębiorstw? Jak jest struktura populacji przedsiębiorstw wg wielkości we współczesnych gospodarkach? Jak długo żyją firmy? Ile firm „zmieści się” w gospodarce danego kraju? Od czego zależy wielkość populacji firm w poszczególnych gospodarkach? Co kryje się pod takimi zjawiskami jak narodziny i zgon firmy? Czy śmierć przedsiębiorstwa to zdarzenie negatywne, niepożądane? Czy wspierając przedsiębiorczość lepiej chronić istniejące firmy, czy pobudzać tworzenie nowych?

Prof. dr hab. Piotr Dominiak (ekonomista) urodził się w 1948 r. w Radomiu. Od 1971 r. jest pracownikiem Politechniki Gdańskiej, Dziekan Wydziału Zarządzania i Ekonomii PG w latach 1993-1999 i od 2005 r. do dzisiaj. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, tamże uzyskał doktorat i habilitował się.

Zainteresowania naukowe: ekonomia sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MSP). Za książkę „Sektor MSP we współczesnej gospodarce” wydaną w Wydawnictwie Naukowym PWN w 2005 roku otrzymał nagrodę ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Dwukrotnie laureat nagrody Ministerstwa Pracy i kilkunastu nagród Rektora PG.

Członek Komitetu Nauk Ekonomicznych PAN, Państwowej Komisji Akredytacyjnej, Prezydium Zarządu Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego o/Gdańsk oraz Komitetu Krajowego Olimpiad Ekonomicznych przy Zarządzie Głównym PTE. Ekspert Uniwersyteckiej Komisji Akredytacyjnej. Był członkiem komitetów naukowych międzynarodowych konferencji poświęconych MSP i przedsiębiorczości. Jest szefem zespołu merytorycznego realizującego badania Pomorskiego Obserwatorium Gospodarczego. W latach 1989-1991 redaktor „Tygodnika Gdańskiego”. Od 1993 r. stały felietonista („Rejsy po gospodarce”) Dziennika Bałtyckiego.

Organizatorami cyklu popularnonaukowych spotkań z wybitnymi postaciami polskiej nauki w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki są: Rada Rektorów Województwa Pomorskiego, Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej oraz Hotel Rezydent w ramach zapraszają do Kawiarni Naukowej w Hotelu Rezydent w Sopocie. 

Więcej informacji:
VIII Bałtycki Festiwal Nauki www.festiwal.gda.pl