plzh-CNenetdelvltnorues
Zaczynamy masową produkcję bursztynowych wyrobów jubilerskich ze srebra – oświadczyła w komunikacie prasowym kopalnia bursztynu w Kaliningradzie.

Kaliningradzki kombinat, świadowy lider w wydobyciu bursztynu, w najbliższym czasie uruchomi nowoczesne maszyny służace do odlewów wysokiej jakości wyrobów ze srebra – czytamy w komunikacie prasowym opublikowanym 21 listopada na stronach internetowych kopalni bursztynu. Jej zarząd nie chce zdradzić szczegółów dotyczących zakupionych urządzeń, podkreśla jedynie, że zostały nabyte w Niemczech od jednej z najlepszych firm w tej branży oraz w istotny sposób unowocześnią proces produkcyjny i poprawią jakość wyrobów srebrnych z bursztynem wytwarzanych w Kaliningradzie.

Nowe możliwości

– Zakupione maszyny otwierają przed naszą firmą nowe możliwości – twierdzi Paweł Korytnikow, dyrektor generalny kopalni w Kaliningradzie. Wyroby ze srebra i bursztynu cieszą się powodzeniem niemal na wszystkich kontynentach świata. To ogromny rynek zbytu. Dyrektor nie kryje, że maszyny z Niemiec poprawią znacznie jakość i końcowy efekt biżuterii srebrnej z bursztynem produkowanej przez kombinat. – To także szansa dla naszych mistrzów bursztynnictwa – podkreśla Korytnikow. Rosjanie uznawani są na całym świecie za jednych z najlepszych specjalistów zajmujacych się obróbką i rzeźbą w bursztynie. Nowoczesne maszyny do odlewu srebrnej biżuterii to dla nich szansa i okazja do spróbowania swoich sił w tworzeniu wyrobów jubilerskich z bursztynem na wyższym poziomie.

Problemy celne

Jednak póki co bursztynnicy z innych krajów mogą jeszcze spać spokojnie. Okazuje się bowiem, że skomplikowane przepisy celne obowiązujące przy wymianie handlowej pomiędzy obwodem kaliningradzkim a pozostałą częścią Rosji obecnie ograniczają sprzedaż wyprodukowanych w kombinacie wyrobów jubilerskich. – Póki co naszą biżuterię ze srebra i bursztynu będą mogli kupić turyści odwiedzający kopalnię lub Kaliningrad i jego okolice – twierdzi Paweł Korytnikow.
Pomiędzy obwodem kaliningradzkim a pozostałą częścią Rosji obowiązują celne przepisy graniczące z absurdem: wyroby z bursztynem i srebrem wywożone na przykład z Kaliningradu do Moskwy traktowane są jak wyroby z metali szlachetnych przywożone z zagranicy. Tego typu wymiana objęta jest bardzo skomplikowaną procedurą celną i wysokimi opłatami z tytułu nalożonych podatków i obsługi prawnej, o czym już nie raz mogły przekonać się firmy z Polski i innych krajów europejskich. Choć biurokracja na razie ogranicza w Kaliningradzie rozwój wysokiej jakości masowej produkcji biżuterii ze srebra i bursztynu, dla polskich bursztynników to kolejny niepokojący sygnał, tym bardziej, że pochodzi z kopalni bursztynu, która nie tylko ma nieograniczony dostęp do surowca bursztynowego, ale także może w dowolny sposób ograniczać jego sprzedaż i windować ceny.

Więcej informacji:
www.amberplant.com


Fot. Materiały prasowe www.amberplant.com