plzh-CNenetdelvltnorues
Marcin Motog: 3. miejsce w kategorii seniorów

Już po raz 11. złotnicy i jubilerzy zmierzyli się w konkursie Bursztynowe Rzemiosło. Z jakim skutkiem? Na pierwszy rzut oka co najmniej zaskakującym…

Do myślenia dają nagrody przyznane w kategorii seniorów, które z tradycyjnym rzemiosłem jubilerskim nie mają raczej zbyt wiele wspólnego: kilka prac, do których młodych twórców zainspirował temat Wiosna z bursztynem na wesoło, przypomin układanki z kolorowych żelków rodem z telewizyjnej reklamy i trudno się w nich dopatrzeć technik złotniczych na godnym rzemieślniczym poziomie. Czyżby rzemiosło, ostoja tradycyjnych wartości złotniczych, również podlegało niepohamowanemu procesowi pauperyzacji? „Nie oceniajmy tego tak krytycznie. Pamiętajmy, że to juniorzy, osoby stawiające pierwsze kroki w zawodzie” – mówi Karol Kowalski, współtwórca konkursu. Tłumaczy to niedoskonałością systemu kształcenia zawodowego, który przewiduje zbyt mało godzin praktyki, jak również niechęcią mistrzów złotnictwa do poświęcania czasu adeptom: „Kiedyś dobry mistrz chciał przekazywać tajniki zawodu, dziś większość z nich nie chce nawet o tym rozmawiać, twierdząc, że to się nie opłaca. I jak tu zachęcić młodych do nauki rzemiosła? Dlatego zależy nam na tym, by chociaż ten konkurs był dla nich motywacją do dalszego kształcenia” – wyjaśnia Karol Kowalski.

Jak wygląda sytuacja w kategorii seniorów? Zdaniem przewodniczącego jury Mariusza Gliwińskiego, od kilku lat prace zgłaszane na konkurs Bursztynowe Rzemiosło nie napawają optymizmem. Jak było w tym roku? „Jestem zaskoczony poziomem prac seniorów. O ile w przypadku prac nagrodzonych trudno podważać ich walory techniczne, tak brakowało mi zdolności abstrakcyjnego myślenia. Być może oczekiwanie od rzemiosła zbyt dużej inwencji artystycznej jest przesadą, ale stałe powtarzanie tych samych motywów świadczy o braku inwencji twórczej autorów. Pamiętajmy, że są to przecież prace konkursowe. Właśnie dlatego wiele prac w tej kategorii nie zostało w ogóle zakwalifikowanych do konkursu. Na szczęście znalazły się też prace zaawansowane technicznie a przy tym interesujące” – mówi.

Jury przyznało następujące nagrody:

Kategoria juniorzy, temat: Wiosna z bursztynem na wesoło

  1. miejsce: Szymon Wesołowski za pracę zatytułowaną „Śmiej się razem ze mną”
  1. miejsce: Mirosław Lemiński za pracę zatytułowaną „Kosmiczna Bursztynowa Wiosna”
  1. miejsce: Sandra Kokot za pracę zatytułowaną „Zegar Uśmiechu”

    wyróżnienia:Debora Węgorzewska i Pamela Mikienica

Kategoria seniorzy, temat: Piękno owadów w świetle bursztynu (biżuteria wykonana techniką tradycyjną z użyciem bursztynu)

  1. miejsce: Piotr Musiał za pracę zatytułowaną „Nocny Wędrowiec”
  2. miejsce: Jakub Śliwowski za pracę zatytułowaną „Wiosenny Wisior”
  3. miejsce: Marcin Motog za pracę zatytułowaną „Inkluzja w nowoczesnej formie” -pierścionek)

oraz

1. miejsce: Tomasz Bold za pracę zatytułowaną „Metamorfoza” – praca wykonana techniką komputerową 3D z użyciem bursztynu).