plzh-CNenetdelvltnorues
Martyna Nierzwicka, pierścionek "Tort" - 1. miejsce w kategorii juniorzy w 2013 r.

Do 3 marca br. można zgłaszać prace do konkursu Bursztynowe Rzemiosło, który już od ponad dekady jest areną prezentacji umiejętności zawodowych złotników oraz młodych adeptów złotnictwa.

W tym roku uczestnicy zmierzą się z trzema tematami: Wiosna z bursztynem na wesoło (juniorzy) oraz Bursztyn w folklorze i Piękno owadów w świetle bursztynu – wykonane technikami tradycyjnymi lub komputerowymi (seniorzy). Do konkursu zakwalifikowane zostaną pojedyncze wyroby lub komplety biżuterii w kategorii biżuterii oraz pojedyncze prace i zestawy przedmiotów użytkowych wykonane z zastosowaniem metali szlachetnych, bursztynu i kamieni jubilerskich. Każdy uczestnik może zgłosić trzy przedmioty lub dwa komplety w obu kategoriach (4 prace). Prace będą oceniane przez 7-osobową komisję, w skład której wejdą przedstawiciele Komisji Branżowej Złotników i Jubilerów oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników, Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu, Cechu Rzemiosł Artystycznych i Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich.

Celem konkursu jest prezentacja umiejętności zawodowych złotników oraz młodych adeptów złotnictwa specjalizujących się w tradycyjnych i nowoczesnych technikach złotniczych oraz zachęcenie do doskonalenia zawodowego, jak również kreowanie autorskiego wzornictwa tworzonego zgodnie z indywidualnymi potrzebami oraz promocja biżuterii i wyrobów złotniczych wykonanych z wykorzystaniem bursztynu. Organizatorami są  Komisja Branżowa Złotników i Jubilerów Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Międzynarodowe Targi Gdańskie SA. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się podczas targów Amberif w Gdańsku (19-22 marca).

Bursztynowy Portal amber.com.pl jest patronem medialnym konkursu.