plzh-CNenetdelvltnorues
Bożena Czarnecka: Nagroda Główna Amberif Design Award 2013

Przedmiotem tegorocznego konkursu jest „biżuteria, w której zastosowany bursztyn będzie wyjątkowo silnym uzasadnieniem dla wyeksponowania jego najbardziej naturalnych właściwości". Powrót do natury po latach modyfikacji, imitacji i eksperymentów…?  

Hasłem wywoławczym tegorocznego Amberif Design Award jest nie tylko alchemiczne wyobrażenie pierwotnej substancji zdolnej przybierać doskonałą formę, ale także bezpośrednie odwołanie do współczesnej idei sustainability – designu zrównoważonego, szanującego lokalne tradycje, odwołującego się do historycznego dziedzictwa sztuk użytkowych i nobilitującego naturalne materiały.

Bursztyn bałtycki, ceniony już w antycznym Rzymie, jest predestynowany jako niemal idealna materia do przekształcenia jej w autorski projekt. Unikatowość każdej poszczególnej bryłki zawsze prowokuje do poszukiwania kształtu, interpretacji skojarzeń, wykorzystania wewnętrznej struktury, kolorów, odcieni, przejrzystości i naturalnych cech szczególnych, przechowanych dla szczęśliwego znalazcy przez ostatnie 40 milionów lat. W epoce jednorazowych produktów warto niekiedy cofnąć się do prehistorii, zatrzymać wzrok na nieuchwytnych aspektach zarówno fizycznych, jak i metafizycznych. Materiał, tworzywo zwykle sam podpowiada projektantom pierwsze decyzje – spróbujmy się wsłuchać w tę podpowiedź i dopisać do niej ciąg dalszy. 

Oczekujemy biżuterii (bez jakichkolwiek funkcjonalnych ograniczeń), w której zastosowany bursztyn będzie wyjątkowo silnym uzasadnieniem dla wyeksponowania jego najbardziej naturalnych właściwości.

(prof. Sławomir Fijałkowski)

Międzynarodowy Konkurs na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award jest organizowany w tym roku po raz 18. przez MTG SA w ramach Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif. Jego celem jest promocja bursztynu jako środka wyrazu artystycznego, jak również myśli twórczej oraz nowych idei w dziedzinie projektowania biżuterii artystycznej i obiektów z bursztynem. Udział w nim mogą wziąć wszyscy twórcy, którzy do 10 lutego 2014 r. zgłoszą projekty wykonane w dowolnej technice graficznej (rysunek, rendering, wizualizacja albo fotografie gotowego prototypu lub modelu na planszach 2D) do organizatora. Zostaną one ocenione przez międzynarodowe jury, które weźmie pod uwagę przede wszystkim autorską interpretację tematu, wartości funkcjonalne i stylistyczne oraz innowacyjne wykorzystanie bursztynu. Dodatkowym atutem będzie możliwość wykorzystania projektu do ewentualnego wdrożenia do seryjnej lub limitowanej produkcji. Jury przyzna również nagrody regulaminowe: Nagroda Główna: Prezydenta Miasta Gdańska – 10 000 PLN; Nagroda Bursztynowa Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników – 1 kg bursztynu oraz Nagroda Srebrna – 1 kg srebra.

Więcej informacji:

Sekretarz Konkursu – Monika Pain, tel. +48 58 55 49 362, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Kurator Konkursu – Sławomir Fijałkowski, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dyrektor Projektu AMBERIF – Ewa Rachoń, tel. +48 58 55 49 134, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.