Wiadomości, informacje, wydarzenia...
W tym dziale znajdą Państwo na bieżąco uaktualniane informacje dotyczące bursztynu i branży bursztynniczej.

W dniach 10-11 maja Legnica po raz kolejny stanie się światową stolicą biżuterii artystycznej. Stanie się tak za sprawą Legnickiego Festiwalu Srebro, którego Weekend Otwarcia będzie wypełniony wernisażami wystaw artystycznych polskich i zagranicznych artystów. Punktem kulminacyjnym będzie – jak zawsze – gala wręczenia nagród w 32. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej EMPATIA.

W czasie targów AMBERIF SPRING została ogłoszona długo wyczekiwana strategia projektu Gdańsk Światowa Stolica Bursztynu na lata 2023 – 2033. Jej operatorem są Międzynarodowe Targi Gdańskie, pierwsze działania zostały już podjęte, MTG zaprasza wszystkich zainteresowanych do współpracy. Po co jest ten projekt i jak się można włączyć do jego realizacji?

Szkatuła Mauchera to jedno z najwybitniejszych dzieł sztuki bursztynniczej oraz najcenniejszy obiekt bursztynowego w zbiorach Muzeum Zamkowego w Malborku. To właśnie jej została poświęcona wyjątkowa wystawa, na której – po raz pierwszy od 1968 roku – można zajrzeć do jej wnętrza, zaś najdrobniejsze elementy dekoracyjne podziwiać na powiększeniach.

Spektakularne odmiany bursztynu oraz mistrzowskie przykłady bursztynowego rzemiosła w postaci wyselekcjonowanej przez prof. Sławomira Fijałkowskiego kolekcji niespełna 100 unikatowych obiektów autorstwa czołówki polskich i zagranicznych bursztynników to trzon wystawy „AMBER 2024 > Other Criteria”, która będzie miała premierę podczas tegorocznego Legnickiego Festiwalu SREBRO.

Lato nad Bałtykiem? Tylko w biżuterii z bursztynem Tomasza Kargula i dresach Aleksandry Hońko! Pozytywna energia i dobry humor garantowane! Biżuteria i dres? Dziś takie zestawienie nikogo już nie dziwi, choć na wybiegu gali Amberif Vibes był to zdecydowanie najbardziej awangardowy pokaz.

Znany m.in. z pokazów na gali Amber Look duet Gin Atelier Dorota Cenecka & Joanna Weyna PUDU, który w ostatnim czasie prezentował swoje biżuteryjno-modowe kreacje na wybiegach fashionweeków w Paryżu oraz Mediolanie, wystąpił przed gdańską publicznością w Montowni z pokazem „Social Restraint”. 

To już kolejny wspólny pokaz mody tego duetu projektantów – po wspólnym występie w Mediolanie i Rzymie oraz w Poznaniu i Malborku – przy tym pierwszy w Gdańsku. Ireneusz Glaza zaprezentował kolekcję biżuterii z bursztynem „Amber in Time”, Barbara Piekut „NERO e ORO”. Całość to istna manifestacja kobiecości w najmniejszym detalu!

Moda na wolność – to tytuł pokazu A2 Jewellery & Ismeny Warszawskiej. Na wybiegu w Montowni została zaprezentowana kolekcja strojów dziennych i wieczorowych inspirowanych Gdańskiem –miastem wolności pełnym możliwości i inspiracji.

AMBERIF VIBES – nowa, odświeżona gala mody i bursztynu w nowej formule i pod nowym hasłem towarzyszyła targom bursztynu i biżuterii AMBERIF SPRING. Duet Stangrecki & Starost urzekł elegancją i… blaskiem mroku.

Konkurs artystyczny PREZENTACJE stanowi przegląd dokonań twórczych artystów, którzy – korzystając z biżuterii jako artystycznego środka wyrazu – pragną wyrazić swoje poglądy i podzielić się refleksjami, jak również zaskoczyć kreatywnym podejściem do tematu zaproponowanego przez organizatora konkursu. W tym roku brzmiał on UMIAR i zachęcał do pogłębionej refleksji i odpowiedzi na pytanie: czym dla mnie jest umiar?

Artysta Maciej Rozenberg i projektanci firmy S&A Jewellery Design to laureaci tegorocznego Konkursu Jubilerskiego AMBERIF SELECTION, w którym za wysoką jakość wzornictwa i wykonania nagradzani są wystawcy targów AMBERIF SPRING.

„Bursztynowe sny – biżuteria” to temat 21. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Złotników i Jubilerów im. Karola Kowalskiego Bursztynowe Rzemiosło 2024. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w czasie targów AMBERIF SPRING w Gdańsku.

Decyzją Kapituły Nagrody Bursztynnika Roku składającej się z jej dotychczasowych laureatów będących członkami Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników, Bursztynnikiem Roku 2023 został artysta i promotor bursztynu Giedymin Jabłoński.

Kilkadziesiąt autorskich projektów biżuterii głownie z bursztynem bałtyckim z kolekcji inspirowanych motywami zaczerpniętymi z natury, sztuką greckiego antyku oraz nowoczesną architekturą i rzeźbą zostanie zaprezentowanych na wystawie znakomitego artysty Macieja Rozenberga „Czuła biżuteria” w Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

Koncert Meli Koteluk, prowadzenie Malwiny Wędzikowskiej, a przede wszystkim pokazy mody i bursztynowej biżuterii w wykonaniu uznanych projektantów oraz wręczenie nagród w konkursach Amberif Design Award i Amberif Selection – targi AMBERIF wracają do tradycji gali mody i biżuterii.

Znamy listę artystów zakwalifikowanych do 32. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej EMPATIA. Nazwiska laureatów ogłoszone zostaną podczas gali wręczenia nagród w trakcie Weekendu Otwarcia 11 maja 2024.

Muzeum Warszawy zaprasza na nową wystawę czasową „Julia Keilowa. Projektantka”, poświęconą ikonie polskiego wzornictwa, projektantce tworzącej w latach 30. ubiegłego stulecia. Keilowa była pionierką nowoczesnego wzornictwa i stylu art déco. Wystawę można będzie oglądać od 21 marca do 1 września.

Emerytura to całkiem fajny czas, żeby spełniać swoje marzenia – twierdzą złotnicy Andrzej Jacyszyn i Wojciech Rygało. Na dowód tego zorganizowali wystawę swoich wybranych prac zatytułowaną „...a w sercu ciągle maj”, która zostanie zaprezentowana na targach AMBERIF SPRING w Gdańsku.

Od ponad 65 lat wystawa SCHMUCK to miejsce prezentacji wyselekcjonowanej, najlepszej biżuterii autorskiej. Artyści, właściciele galerii, kolekcjonerzy, miłośnicy biżuterii z całego świata spotkają się w Monachium, by zaistnieć na tym profesjonalnym forum i nawiązać kontakty biznesowe. W tym roku do wystawy zakwalifikował się polski artysta Arek Wolski.

Fotografie, w których Kinga Gełdon-Czech w charakterystyczny sensualny sposób przetwarza rzeczywistość widzianą przez obiektyw aparatu stworzone w ramach projektu FASHIONSYMPHONY dedykowanego symbiozie piękna kobiet i biżuterii z bursztynem wraz z symfonią natury, będzie można oglądać w czasie targów AMBERIF SPRING w Gdańsku.

Tegoroczny program Festiwalu obejmuje kilkanaście wystaw indywidualnych i zbiorowych artystów z Polski i zagranicy prezentujące szerokie spektrum współczesnej biżuterii w często zaskakujących, nowatorskich i eksperymentalnych odsłonach. Weekend otwarcia Festiwalu, z wyczekiwaną galą wręczenia nagród w 32. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej EMPATIA, odbędzie się w dniach 10-11 maja 2024 r.

INHORGENTA AWARD to platforma dla innowacji, kreatywności i rzemiosła. W 7. edycji zostały zaprezentowane wybitne projekty i koncepcje, które narodziły się na międzynarodowej scenie biżuterii, zegarków i kamieni szlachetnych. Do konkursu zgłoszono 137 projektów, spośród których międzynarodowe jury przyznało nagrody w 9 kategoriach.

Perły to obecnie jeden z silniejszych trendów w modzie. Sięgnęli po nie również studenci i absolwenci gdańskiej ASP, którzy na targach AMBERIF SPRING zaprezentują inspirujące i innowacyjne projekty biżuterii, w których bursztyn bałtycki został połączony z perłami naturalnymi oraz muszlami perłopławów.

Nadzieja symbolizowana przez nadal tlący się płomień, jako opozycja do zwiastunów zbliżającej się katastrofy, jako nowe życie czy też życie uwiecznione w bursztynie oraz bursztyn jako współczesny amulet – tak laureaci konkursu Amberif Design Award widzą bursztyn jako symbol nadziei.

Dlaczego ludzie interesują się bursztynem? Co sprawia, że szukają go w ziemi i w morzu oraz badają na wiele sposobów? Co jest w nim takiego wyjątkowego, że od zarania dziejów tworzono z niego przedmioty użytkowe, ale i niezwykłe dzieła sztuki, które dziś możemy oglądać w uznawanych za najlepsze muzea na całym świecie? Na te – i inne – pytania, próbują odpowiedzieć autorzy albumu „Bursztyn bałtycki. Natura. Historia. Kultura”.

Po 4 latach przerwy wraca Ogólnopolski Konkurs Biżuterii Artystycznej PREZENTACJE organizowany przez Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych. W tegorocznej, 20. edycji uczestnicy odniosą się do tematu „Umiar”.

AMBERIF to od lat prawdziwe święto branży jubilerskiej. To największa na świecie impreza wystawiennicza poświęcona bursztynowi i wiodące targi biżuterii w Europie Środkowej będące doskonałą okazją do spotkań biznesowych, nawiązania nowych kontaktów handlowych, zapoznania się z nowinkami branżowymi i zaprezentowania premierowych kolekcji. 

Jaka jest rola biżuterii we współczesnym świecie? Czy jest niczym amulet, który wzmacnia i daje nadzieję? Na te pytania odpowiedzą uczestnicy 27. Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem AMBERIF DESIGN AWARD. Prace można nadsyłać do 1 lutego 2024 r.

W czasach, kiedy rzemiosło artystyczne po latach banicji powoli odzyskuje należne mu miejsce, konkurs Bursztynowe Rzemiosło to jedna z nielicznych okazji do podziwiania wysokiego złotniczego kunsztu w wydaniu najlepszych polskich złotników.

Na chwilę przed rozpoczęciem słynnego weneckiego karnawału w saloniku VIP na gdańskim lotnisku możne poczuć jego przedsmak, oglądając oryginalne maski ze słynnej weneckiej pracowni La Bottega dei Mascareri oraz inspirowaną nimi biżuterię gdyńskiej marki Soul Bijou.   

W latach 90. ubiegłego wieku, kiedy w Polsce masowo produkowano biżuterię masową i w branży jubilerskiej nie zatrudniano projektantów, bo właściciel był „sterem, żeglarzem i okrętem”, a więc także i projektantem, Adam Pstrągowski, prezes S&A Jewellery Design, stworzył Design Studio, przez które w ciągu 30 lat przewinęło się wielu znakomitych projektantów biżuterii z bursztynem.

Bursztyn na Śląsku jest nieco egzotyczny – twierdzi Robert Bartkowski, kurator wystawy „Bursztyn skarb Bałtyku” w Willi Caro w Gliwicach, którą można oglądać jeszcze do 7 stycznia 2024 r. Przy okazji rozmowy o wystawie dowiadujemy się, że bursztyn na Dolnym Śląsku ma dość bogate tradycje, które jemu udało się… odkryć.

Czy bursztyn jest inkluzywny? Zdaniem Ruudta Petersa, pomysłodawcy tematu tegorocznej edycji konkursu, jak najbardziej tak. Świadczą o tym różnorodne odcienie barwne, w jakich występuje, jak również różnorodność inkluzji, jakie w sobie zawiera. Także i to, że łączy ludzi ponad podziałami, także geograficznymi.

Na mapie nielicznych już miejsc w Warszawie, gdzie można kupić biżuterię od artystów, pojawiła Galeria 3V7 z biżuterią Soul Bijou Joli Słomy i Mirka Trymbulaka oraz 33uniQe Marcina Tymińskiego. Nietypowa i łącząca nietypowe elementy w nietypowy sposób.

Ostatnie 30 lat to czas niezwykle barwny, obfitujący w wiele znakomitych pomysłów wzorniczych i kroków milowych w rozwoju nowoczesnego bursztynowego designu. Najważniejsze jego etapy – mierzone m.in. konkursami jubilerskimi – będzie można prześledzić na wystawie w Muzeum Bursztynu w Gdańsku z okazji 30-lecia firmy S&A Jewellery Design, która ma na tym polu ogromne zasługi.

Właściwie pytanie powinno brzmieć: co wywołało tak silne emocje u artystki, że postanowiła dać im upust w najnowszej kolekcji biżuterii prezentowanej na wystawie „Czy Ty to widzisz?” w poznańskiej Galerii YES.

Do 16 grudnia 2023 r. Galerii Kugel w Paryżu można oglądać wyjątkową – jak twierdzą organizatorzy, pierwszą we Francji – wystawę historycznych obiektów wykonanych z bursztynu datowanych na XVI – XVIII wiek.

W 2024 roku minie 65 lat istnienia łódzkiej szkoły projektowania biżuterii – obecnie jednego z najważniejszych ośrodków kształcących projektantów w tej dziedzinie w Polsce. Inauguracją obchodów tej rocznicy jest wystawa fotografii z lat 60. i 70. przedstawiających sesje zdjęciowe dokumentujące dzieła studentów z tamtych czasów.

Udział w Global Design Graduate Show, prezentacja wystawy pokonkursowej 31. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej JAKOŚĆ w Narodowym Muzeum Historii Mołdawii w Kiszyniowie w czasie Romanian Jewelry Week oraz w Galerii YES w Poznaniu, jak również ogłoszenie tematu EMPATIA dla kolejnej edycji tego konkursu – Galeria Sztuki w Legnicy nie ustaje w działaniach promujących współczesną sztukę złotniczą.

Związana z Gdańskiem projektantka, artystka, złotniczka, bursztynniczka Dorota Cenecka świętuje 30-lecie pracy twórczej. Za dokonania twórcze oraz wkład w promocję bursztynu w trakcie wernisażu jubileuszowej wystawy w domu Uphagena została uhonorowana aż czterokrotnie.