plzh-CNenetdelvltnorues
"Bursztyn jest malowniczo piękny i tajemniczy" - twierdzi Henryk Pietkiewicz

 Taki tytuł nosi wystawa fotografii artystycznej Henryka Pietkiewicza, której głównym bohaterem jest bursztyn. Można ją oglądać w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku do 23 grudnia br.

„W barwach bursztynu – w barwach natury” to ekspozycja obejmująca 25 fotografii poświęconych temu magicznemu, słonecznemu kamieniowi, tak silnie kojarzonemu z Gdańskiem. Na kilku z nich pojawiają się piękne dziewczyny, m.in. zwyciężczyni bursztynowego castingu Agnieszka Westfal. Gros stanowią jednak fotografie brył bursztynu: „Są to abstrakcyjne krajobrazy o malarskim charakterze pokazujące piękno bursztynu” – wyjaśnił fotograf. Bryłki uwiecznione na zdjęciach są własnością Muzeum Bursztynu w Gdańsku oraz gdańskich bursztynników, m.in. Wojciecha Kalandyka, Krzysztofa Basiukiewicza, Piotra Wedekinda, Aleksandra Gliwińskiego i Eugeniusza Gowkielewicza oraz firm Wikwol i Dejwis.

Skąd pomysł na fotografowanie bursztynu? „Jego symbolika jest zbieżna z tym, co w sztuce najistotniejsze. Jest malowniczo piękny i tajemniczy, a jego naturalne formy odpowiadają kryteriom artystycznym. Zakochałem się w bursztynie – jest bliski memu sercu, a historie na temat jego pochodzenia silnie pobudzają moją wyobraźnię” – wyjaśnił autor zdjęć.

Henryk Pietkiewicz fotografuje od ponad 30 lat przyrodę, miejsca, przedmioty. A także ludzi – pracował nad portretami artystycznymi znanych i wybitnych osób, m. in. Andrzeja Wajdy, Agnieszki Holland, Andrzeja Jauszajtisa, Krzysztofa Zanussiego i Marka Kamińskiego. W swoich pracach odwołuje się do filozoficznego sposobu postrzegania świata. W jego przestrzeni widzenia daje się odczuć i uchwycić różnicę pomiędzy rzeczywistością codzienności a istotą praw natury.

Wystawa „W barwach bursztynu – w barwach natury”
Polska Filharmonia Bałtycka
Gdańsk, ul. Ołowianka 1
16.11-23.12.2011

Wystawa pod patronatem honorowym przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka i marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka