Do 29 stycznia w galerii Waidspeicher w Erfurcie potrwa wystawa prac pedagogów i studentów łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi zatytułowana „Złote Kreacje”. Złote – ponieważ powstała ona z okazji 50. rocznicy istnienia Katedry Biżuterii.

Wystawa prezentuje 110 prac pedagogów, studentów i absolwentów, w tym dyplomy i przewód doktorski, które powstały w Katedrze Biżuterii Wydziału Tkaniny i Ubioru ASP w Łodzi. „Poza tym, że jest to wystawa retrospektywna, ukazuje osiągnięcia tych wszystkich, którzy swą twórczością udowodnili, że biżuteria to sztuka „czysta”, podobnie jak malarstwo czy rzeźba. Współcześni spadkobiercy – prof. Andrzej Szadkowski, prof. Andrzej Boss i pozostali pedagodzy – rozwijają koncepcje swych wielkich poprzedników i rozbudowują centrum kształcenia w tej dyscyplinie sztuki” – powiedziała podczas wernisażu 17 grudnia dr Jutta Lindemann, dyrektor działu wspierania kultury w urzędzie miasta. I dodała: „Zgodnie z przekonaniem, że biżuteria artystyczna jest nośnikiem ducha światowego, oglądamy fajerwerki kolorów, form, materiałów i technik, od klasycznego pierścienia i naszyjnika po obiekty rzeźbiarskie i inscenizacje analizujące kinetykę cienia ornamentu na ciele, od złota i innych cennych lub uchodzących za cenne metale po syntetyki, przedmioty znalezione w przyrodzie, papier, fotografie, szkło i tekstylia, które swą wartość zawdzięczają twórczej analizie artystów, od form czysto geometrycznych po barokowe koncepty”.

Komisarzem wystawy jest dr Ewa Effenberg, w przygotowaniu ekspozycji i druków współpracowały mgr Michalina Owczarek i studentka Dorota Sokołowska. Patronami są: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Erfurt Landshauptstadt Türingen i Kunstmuseen der Stadt Erfurt.

Była to już ostatnia, trzynasta odsłona wystawa z cyklu „Złote Kreacje – Jubileusz 50-lecia sztuki projektowania biżuterii w ASP w Łodzi”. Wcześniej była ona pokazywana m.in. w Monachium podczas Międzynarodowych Targów Rzemiosła, ale także we Wrocławiu, Toruniu, Gdańsku, Warszawie i Legnicy.