Muzeum Inkluzji w Bursztynie na Uniwersytecie Gdańskim istnieje od czerwca 1998 roku jako pracownia w Katedrze Zoologii Bezkręgowców. Powstało ono z inicjatywy jej obecnego kierownika prof. dr. hab. Ryszarda Szadziewskiego, który przekazał do nowopowstałej placówki prywatną kolekcję bursztynu z inkluzjami. Kolejne eksponaty zostały ofiarowane przez bursztynników i prywatnych kolekcjonerów - dziś muzeum może się poszczycić drugą (po Muzeum Ziemi PAN w Warszawie) pod względem liczebności kolekcją inkluzji w Polsce, liczącą ponad 14 tys. zooinkluzji. Ponadto dzięki współpracy z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Bursztynników placówka dysponuje zapleczem technicznym do profesjonalnej obróbki bursztynu.

muzeum_inkluzji_1Ekspozycję poświęconą inkluzjom roślinnym, zwierzęcym i nieorganicznym, genezie bursztynu bałtyckiego, naturalnym odmianom barwnym i innym żywicom kopalnym można oglądać w budynku Biologii, Geografii i Oceanologii (muzeum nie posiada własnego lokalu). Do najcenniejszych okazów zaliczane są dwie muszle ślimaka - jedyna gromada mięczaków, która zachowała się w bursztynie, i wylinka jaszczurki należąca do rzadkich w bursztynie bałtyckim inkluzji kręgowców.

Ekspozycję poświęconą eoceńskim bezkręgowcom ze zbiorów Muzeum Inkluzji można obejrzeć także w Galerii Paleontologicznej na Międzynarodowych Targach Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif w Gdańsku, prowadzonej we współpracy z Sekcją Paleoentomologiczną Polskiego Towarzystwa Entomologicznego. Muzeum posiada stoisko także na Międzynarodowych Targach Bursztynu Ambermart, gdzie prezentowana jest ekspozycja poświęcona inkluzjom. Ponadto w trakcie obydwu tych imprez pracownicy UG i inni naukowcy, którzy są gośćmi Galerii, udzielają informacji o bursztynie zamkniętych w nim inkluzjach.

Do głównych zadań Muzeum Inkluzji w Bursztynie należy gromadzenie, przechowywanie oraz badanie inkluzji zwierzęcych, roślinnych i nieorganicznych w bursztynie oraz kolekcjonowanie naturalnych odmian i form bursztynu. Inkluzje muchówek badane są przez pracowników Katedry Zoologii Bezkręgowców UG, natomiast inne udostępniane są naukowcom z innych placówek badawczych w kraju i zagranicą.

We wrześniu 2012 roku pracownia Muzeum Inkluzji w Bursztynie przeniosła się do nowego budynku Wydziału Biologii przy ul. Wita Stwosza. W nowym budynku Muzeum Inkluzji w Bursztynie otrzymało laboratorium o powierzchni 25 m2 i pomieszczenie na ekspozycje muzealną o powierzchni 50 m2. Prawie w pełni wyposażone laboratorium skłoniło pracowników do podjęcia prac związanych z „renowacją” kolekcji. Ponieważ wielu badaczy unika dużych bryłek wymagających cięcia podjęto decyzję o sukcesywnym cięciu większych bryłek aby ułatwić naukowy rozwój kolekcji. Duże bryłki z syninkluzjami będą cięte (jeżeli nie uszkodzi to inkluzji) jednak poszczególne kawałki pozostaną w jednym opakowaniu i pod tym samym numerem. Takie rozwiązanie ułatwi przekazywanie nowych materiałów do opracowań taksonomicznych przy jednoczesnym zachowaniu informacji o współwystępowaniu


Muzeum Inkluzji w Bursztynie, Katedra Zoologii Bezkręgowców UG
al. Wita Stwosza 59, Gdańsk
wstęp bezpłatny po uprzednim zgłoszeniu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.muzeum.gda.pl