plzh-CNenetdelvltnorues

Wreszcie jest! Wystawa czasowa „Trendbook 2021”, na której prezentowane są prace studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz zaproszonych projektantów z Polski, Meksyku i Hongkongu. Co je łączy? Niekonwencjonalne zastosowanie bursztynu bałtyckiego!

Tegoroczny Trendbook to jedenasta już edycja wydarzenia, którego celem jest propagowanie gdańskiego bursztynnictwa oraz wyznaczanie trendów w nowoczesnym projektowaniu biżuterii. Tradycyjnie publikacja prezentująca wiodące trendy oraz wystawa inspirowanych nimi prac były prezentowane podczas inauguracji Międzynarodowych Targów Bursztynu i Biżuterii Amberif. W tym roku zaprezentowano ją jedynie w wirtualnej odsłonie – wystawa w Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie to pierwsza okazja, by zobaczyć na żywo ponad 70 prac w 5 odsłonach tematycznych:

architectonix – projekty opierające się na zasadach konstruktywistycznej geometrii

talisman – projekty odwołujące się do antropologicznie najstarszej funkcji biżuterii

slowstainable – (zbitka pojęć „slow” i „sustainable”) – biżuteria z mocnym odwołaniem do idei designu zrównoważonego

glitch – produkty przygotowane dzięki kreatywnemu wykorzystaniu technik komputerowych

entwined – interkulturowe zaproszenie do zapoznania się z jubilerską tradycją dawnych i obecnych Chin poprzez zestawienie bursztynu z jadeitem.

Projekt Trendbook

Wystawa podsumowuje jedenaście lat poszukiwań awangardowej natury bałtyckiego bursztynu w ramach projektu Trendbook, który wystartował w 2010 roku. Jego celem było rozpoznanie możliwości obróbki tej szlachetnej żywicy, która wymaga specjalnego przygotowania i poznania natury bursztynu i jego historii. Początkowo udział w projekcie wzięło dziesięć osób – jeden rocznik studentów wzornictwa nowo utworzonej wówczas pracowni projektowania biżuterii na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.


W trakcie dekady systematycznej realizacji Trendbook rozrósł się do zaawansowanego przedsięwzięcia badawczo-wdrożeniowego, w którego realizację 2020 roku zaangażowanych było już 58 osób. Oprócz studentów i absolwentów kierunków projektowych kilku uczelni artystycznych włączyli się także polscy designerzy oraz trójmiejskie firmy bursztynnicze i pracownie autorskiej biżuterii. Przez 11 lat powstało niemal 700 eksperymentalnych prototypów – podsumował prof. Sławomir Fijałkowski, pomysłodawca i autor Trendbooka.


Do uznanych dzisiaj projektantów i artystów, których aktywność zawodowa i wciąż kontynuowane zainteresowanie bałtyckim bursztynem rozpoczęło się od uczestnictwa w projekcie Trendbook, należą m.in.: Martaa Hryc, Emilia Kohut, Alina Filimoniuk-Pilecka, Małgorzata Szewczyk, Monika Reptowska, Marta Flisykowska i Sara Gackowska.

 

Wystawa „Trendbook 2021”
Muzeum Bursztynu, oddział Muzeum Gdańska
27 listopada 2021 – 27 marca 2022
Kurator wystawy: prof. Sławomir Fijałkowski