Przygotowana przez Fundację Promocji Wzornictwa i Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych wystawa w Muzeum Regionalnym w Jaworze prezentuje ponad 100 prac uznanych polskich artystów-złotników i projektantów biżuterii, wykonanych współczesnymi technikami złotniczymi. Ukazuje, jak twórczo korzystają oni z bogactw ziemi dolnośląskiej: miedzi, srebra i złota, które wydobywane są w Zagłębiu Miedziowym w ilościach znaczących w świecie. 

Biżuteria tworzona przez polskich artystów i projektantów ma swoją rozpoznawalną markę w świecie, gdzie jest bardzo wysoko ceniona za nowoczesny design i kreatywne podejście do materiału. Tymczasem w Polsce mało kto o tym wie. I taki jest właśnie cel tej wystawy: dać szansę na bezpośrednie spotkanie z nią, pokazać jej ogromną różnorodność i zaprezentować nazwiska uznanych twórców, którzy stworzyli rozpoznawalny styl i zapisali się dumnie na kartach współczesnej polskiej sztuki złotniczej – podsumowała Monika Szpatowicz, prezes Fundacji Promocji Wzornictwa.


Wystawa „Odcienie miedzi i srebra” ukazuje aktualne trendy i nurty: od klasycznych już form geometrycznych, poprzez formy naturalistyczne, etniczne, po prace z nurtu sztuki konceptualnej i dowodzi, że miedź i srebro mogą być nie tylko pięknym i modnym dodatkiem, ale też materiałem nowoczesnej, świeżej i inspirującej wypowiedzi artystycznej. Srebro i miedź są w nim jedynie bazą do snucia kreatywnych biżuteryjnych opowieści – w poszukiwaniu idealnej formy twórcy łączą je z drewnem, emalią, ceramiką oraz bursztynem.

W wystawie bierze udział kilkudziesięciu artystów, m.in. Joanna Jaworska, Michalina Owczarek, Jola Gazda, Małgorzata Chruściel-Waniek, Kamilla Rohn, Agata Bieńkowska, Maja Woźniak, Katarzyna Zięba, Alicja i Jakub Wyganowscy, Andrzej Bielak, Andrzej Boss, Andrzej Szadkowski, Andrzej Jacyszyn, Jacek Byczewski, Bogumił Bytomski, Jan Suchodolski, Paweł Kaczyński, Marcin Bogusław, Bartosz Chmielewski, Wojciech Kalandyk oraz Wojciech Rygało. 

Przyznam szczerze, że niektóre prace prezentowane na wystawie są dla mnie pewnym odkryciem. Udało mi się bowiem pozyskać kilka starszych prac, które wcześniej nie były nigdzie prezentowane, a które są tego absolutnie godne, oraz namówić autorów na wykonanie całkiem nowych, które prezentują bardzo współczesny punkt widzenia. Jestem przekonana, że dla wielu odwiedzających odkryciem będzie biżuteria z miedzi – choć ten materiał nie jest niczym nowym w sztuce złotniczej, to jednak ozdoby z niego wykonane są bardzo rzadko prezentowane na wystawach – dodała Monika Szpatowicz.

Wystawie towarzyszy prezentacja fotografii wybranych prac z wystawy „Nasz bursztyn” przygotowanej przez Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych w 2008 r. i ukazującej bursztynowy dorobek członków tej organizacji. Autorem zdjęć jest znakomity warszawski fotograf, członek ZPAF, Jerzy Malinowski.

Fundacja Promocji Wzornictwa została założona w 2018 r. Do 2020 r. cel promocji wzornictwa realizowała w Muzeum Biżuterii Współczesnej w warszawskim Centrum Koneser, gdzie zorganizowała wiele wystaw sztuki współczesnej, głównie biżuterii. Obecnie Fundacja realizuje projekt „4D czyli design dla dzieci i dorosłych”, którego głównym celem jest wprowadzenie jego uczestników w świat designu, obudzenie w nich pasji odkrywania i tworzenia pięknych i funkcjonalnych przedmiotów. Wystawa „Odcienie miedzi i srebra” w Jaworze została pomyślana jako wstęp do cyklu wystaw pokazujących współczesną biżuterię polskich twórców w nowych, nieoczywistych odsłonach.

 

Wystawa „Odcienie miedzi i srebra”
Muzeum Regionalne w Jaworze
22 października – 28 listopada 2021
Projekt dofinansowano z budżetu samorządu Województwa Dolnośląskiego