plzh-CNenetdelvltnorues

 

Biżuteria to nie tylko ozdoba, ale też i środek wyrazu, za pomocą którego artysta komentuje rzeczywistość – twierdzi prof. Andrzej Boss. Jego wystawa „5 x 8” w Muzeum Biżuterii Współczesnej to komentarz do zagrożeń współczesnego świata jak zakupoholizm, ochrona środowiska, napływ imigrantów czy permanentna inwigilacja obywateli.

Na tej wystawie wszystko jest symboliczne. Począwszy od tytułu wystawy „5 x 8”, która ma wiele znaczeń. Przede wszystkim odnosi się do wykorzystywanej przez Katarzynę Kobro zasady komponowania dzieł przestrzennych. „Rama wydzielająca określoną przestrzeń pełni różne funkcje: zwraca uwagę na pewien obszar, izoluje i porządkuje zawarty w niej komunikat. Rama z cierni o doskonałych proporcjach ma za zadanie uszlachetniać zawarty w broszkach przekaz” – tłumaczy artysta.

Suma cyfr 5 i 8 odnosi się także do 13 grudnia – daty wprowadzenia stanu wojennego. Dla artysty jest to okazja do przypomnienia o tym, że podobnie jak w 1981 roku również dziś władza ogranicza nasze wolności.

„Jesteśmy straszeni uchodźcami, społecznością LGBT. Prawdziwym niebezpieczeństwem są też zmiany klimatyczne i codzienne wymieranie wielu gatunków zwierząt. Poprzez biżuterię chciałbym zwrócić uwagę na istniejące globalne problemy i zachęcić do działań lokalnych w celu ich naprawy” – tłumaczy prof. Boss.

Symboliczny jest również iloczyn tych dwóch cyfr – 40 lat artysta jest związany z Akademią Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, gdzie nadal wykłada w Katedrze Biżuterii.

„5 x 8” to wystawa pod wieloma względami wyjątkowa. Przede wszystkim nawiązuje do jednej z tradycyjnych funkcji biżuterii: „Kiedyś niosła ona ważny komunikat, dziś jest elementem ciucha” – skonstatował artysta. Jego biżuteria nie świadczy już o statusie majątkowym czy pozycji społecznej, ale przede wszystkim o stosunku do otaczającej rzeczywistości. To właśnie ona – ze szczególnym naciskiem na zagrożenia współczesnego świata – jest od kilku lat inspiracją do stworzenia prac uświadamiających konieczność zmierzenia się z takimi problemami globalnymi jak wymieranie gatunków, globalne ocieplenie, zalew śmieci, zły dotyk, alkoholizm, brak prywatności czy szeroko pojęta ochrona środowiska.

„Żyjemy w czasach, kiedy coraz więcej zagadnień porusza nasze emocje. Artyści są bardziej wrażliwi, żyją emocjami, od których trudniej im uciec. Nic więc dziwnego, że ich odzwierciedleniem jest tworzona przez nich sztuka” – podsumował artysta.

Andrzej Boss – profesor zwyczajny, prowadzi Pracownię Projektowania Form Złotniczych w ASP im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, wykłada także w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach. Od 35 lat projektuje biżuterię, przedmioty użytkowe oraz małe formy rzeźbiarskie. Uczestnik ponad 100 wystaw zbiorowych i ok. 20 indywidualnych. Mieszka i pracuje w Łodzi.

„5 x 8” – wystawa Andrzeja Bossa
Muzeum Biżuterii Współczesnej – Centrum Koneser w Warszawie
13 grudnia 2019 – 17 stycznia 2020
kurator wystawy: Monika Szpatowicz