Pierścień z bursztynem bałtyckim autorstwa Pawła Kaczyńskiego

Wystawa „Bursztyn bałtycki. Dziedzictwo i nowoczesność” prezentowana w galerii Spazio SV podczas Biennale Sztuki w Wenecji cieszy się dużym zainteresowaniem odwiedzających. Nic dziwnego: naturalne piękno oraz nowoczesny, oryginalny bursztynowy design fascynują nie od dziś.

Już kilka tysięcy osób obejrzało wystawę „Bursztyn bałtycki. Dziedzictwo i nowoczesność”, którą od 29 maja br. można oglądać w galerii Spazio SV podczas Biennale Sztuki w Wenecji. Wśród odwiedzających znalazła się również Lisa Balasso, założycielka i kuratorka Venice Design Week. „Lisa Balasso zachwyciła się gdańską ekspozycją i oficjalnie zaprosiła organizatorów do zaprezentowania wystawy jako specjalnego wydarzenia jesiennej edycji Weneckiego Tygodnia Designu, który od kilku lat przyciąga 300 tysięcy gości z ponad 100 krajów” – powiedział Robert Pytlos, koordynator ds. bursztynu w UM Gdańska. Zanim jednak wystawa wróci do Wenecji ekspozycję będzie można podziwiać od 17 lipca br. w Muzeum Gdańska – w Sali Morskiej Ratusza Głównego Miasta.

Uroczyste otwarcie wystawy „Bursztyn bałtycki. Dziedzictwo i nowoczesność” uświetnił performance artystyczny „La Via Dell' Ambra Gdańsk – Wenecja 2019” autorstwa Atelier Słoma&Trymbulak (moda) i Doroty Gulbierz (biżuteria). Modelki w oryginalnych maskach ze słynnej weneckiej pracowni Sergia i Massima Boldrinów zaprezentowały stroje i biżuterię zainspirowane szlakiem bursztynowym i Wenecją. 

Wśród kilkuset eksponatów prezentowanych na wystawie można podziwiać najlepsze prace polskich i zagranicznych twórców, które stanowią przegląd współczesnego wzornictwa biżuterii z bursztynem bałtyckim, m.in. Pawła Kaczyńskiego, Marcina Tymińskiego, Jolanty i Andrzeja Kupniewskich, Jarosława Westermarka oraz Fabrizio Tridentiego, Gisberta Stacha i Roberta Bainsa. „Pokazuje ona, że prawdziwe piękno bursztynu bałtyckiego, każdego kawałka i każdej bursztynowej bryłki tkwi w ich naturalnych formach. Szacunek do tradycji wyrażający się w połączeniu bursztynu ze srebrem bynajmniej nie oznacza konieczności rezygnacji z artystycznej wyobraźni. Szacunek do naturalnego piękna bursztynu nie ogranicza jednak twórców w łącze¬niu go z innymi materiałami” – powiedział Robert Pytlos. W poszukiwaniu nowych form artystycznego wyrazu twórcy coraz częściej łączą złoto Bałtyku z tworzywami sztucznymi, takimi jak m.in. polimery, żywice syntetyczne, silikon czy szkło. Ale to oczywiście niejedyny kierunek – silnie reprezentowana jest na wystawie tradycja rzemieślnicza bazująca na świetnym opanowaniu warsztatu i użyciu tradycyjnych materiałów, jak np. złoto czy diamenty.

Wystawa „Bursztyn bałtycki. Dziedzictwo i nowoczesność”
Galeria Spazio SV, Wenecja
29 maja – 28 czerwca 2019
Organizatorzy: Biuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta, ASP w Gdańsku, Związek Miast i Gmin Morskich we współpracy z galeriaą Spazio SV Centrum wystawowe San Vidal oraz Sergiem i Massimem Boldrinami