Ufff, na szczęście się zmieściły... Nie było to aż tak trudne, ponieważ tytułowe żurawie to biżuteria autorstwa Marcina Bogusława i Karoliny Brykner inspirowana gdańskimi żurawiami stoczniowymi prezentowana na wystawie w Galerii Otwartej w Sandomierzu – w „Otwartej Szafie”…

„Kiedy otrzymałem zaproszenie od Mariusza Pajączkowskiego do przygotowania wystawy z cyklu ‘Wystawy w Otwartej Szafie’ w jego galerii, od razu wiedziałem, że pokażę ‘Żurawie Stoczniowe’ – kolekcję, nad którą obecnie pracuję. Po tylu latach ciągłego jeżdżenia do Gdańska nie da się mieć innych inspiracji” – tłumaczy żartobliwie projektant.

„Żurawie” to najnowsza kolekcja Marcina Bogusława stworzona we współpracy z Karoliną Brykner, którą z ogromnym zaangażowaniem kreują i rozbudowują od kilku miesięcy. Pierwszy przedmiot, wisior „Solidarność”, otrzymał wyróżnienie w Konkursie na Najatrakcyjniejszą Biżuterię z Bursztynem prezentowaną podczas 19. Międzynarodowych Targów Bursztynu AMBERMART 2018. I to, jak tłumaczy projektant, stało się wystarczającą zachętą do kontynuowania pomysłu. Okazało się też symbolicznym otwarciem drogi do sukcesu: w marcu kolekcja ta – w nieco większych gabarytach na potrzeby wybiegu – będzie prezentowana na Gali Mody i Bursztynu AMBER LOOK Trends & Styles, a następnie w kwietniu w galerii Dubiel w Warszawie a w maju w Tincal lab w Porto.

Kolekcją „Żurawie Stoczniowe” Marcin Bogusław wraca do charakterystycznego dla niego motywu siatek i mocniej niż dotychczas stawia na bursztyn. „Duże konstrukcje i maszyny zawsze mnie fascynowały, stąd architektoniczny charakter moich prac. Aby przełamać chłód srebrnych konstrukcji, w tej kolekcji świadomie użyłem delikatnego, ciepłego bursztynu” – wyjaśnił.

Jak przyznaje, jest to jego pierwszy naprawdę bliski kontakt z bursztynem: sam wybiera bryłki („Szukam takich, które mają taką ‘lejącą się’ strukturę”), sam je szlifuje („Uwielbiam ten zapach!”) i oprawia („Oczywiście bez użycia kleju!”).

„Żurawie Stoczniowe” – Marcin Bogusław i Karolina Brykner
Galeria Otwarta w Sandomierzu
19.01 – 01.03.2019

 

POLECAMY
Nie chcę iść na łatwiznę – rozmowa z Marcinem Bogusławem