Naturalne bryły i inkluzje w bursztynie, imponujące wyroby z bursztynu, które powstały na przestrzeni wieków, oraz współczesna sztuka bursztynnicza – zbiory gdańskiego Muzeum Bursztynu można już oglądać w sieci.

Na wirtualnych odwiedzających czekają panoramy 360⁰ oraz opisy wybranych eksponatów dostępne w formie tekstowej oraz nagrań audio. Zainteresowani dowiedzą się, jak powstał bursztyn, poznają jego właściwości, metody pozyskiwania oraz techniki obróbki, jak również zachwyci się dawnymi i współczesnymi przykładami bursztynniczego kunsztu. A to wszystko w trakcie zwiedzania kolekcji:

- Bursztyn w przyrodzie – gdzie prezentowana jest historia bursztynu wraz z naturalnymi okazami przyrodniczymi: imponującymi bryłami i inkluzjami oraz fascynującymi odmianami barwnymi. Nie tylko bursztynu bałtyckiego, ale także innych żywic kopalnych, spośród których najstarsze powstały nawet 230-200 milionów lat temu!

- Bursztyn od pradziejów – kolekcja sztuki dawnej obejmująca bursztynowe wyroby od czasów najdawniejszych do końca XIX w. ze szczególnym uwzględnieniem okresu największej świetności gdańskiego bursztynnictwa przypadającym na XVI – XVIII wiek. Do najcenniejszych obiektów w tej kolekcji należą bursztynowy kabinet sygnowany „Danzig / 28.Julius / Aõ 1724 / Johan George Zernebach” oraz medalion wykonany w jednej bryle bursztynu „Pokłon pasterzy” autorstwa Christopha Mauchera.

- Współczesna sztuka bursztynnicza – przedmioty artystyczne datowane na XX i XXI w., przy czym najwięcej powstało w ostatnich pięćdziesięciu latach. Przedmioty te swoją formą i wykonaniem nierzadko nawiązują do tradycji dawnych mistrzów, co świetnie obrazują prace mistrzów Lucjana Myrtyi Mariusza Drapikowskiego.

- Bursztyn w biżuterii – plejada twórców, którzy mieli decydujący wpływ na rozwój współczesnej polskiej sztuki bursztynniczej od czasu powojnia do współczesności, oraz wiodący zagraniczni twórcy, którzy zafascynowali się bursztynem tak bardzo, że włączyli go do swoich prac. Bliżej przyjrzymy się pracom Marii i Pawła Fietkiewiczów, Giedymina Jabłońskiego, Pawła Kaczyńskiego, Adriany Lisowskiej oraz Ramona Puiga Cuyasa.

- Antresola – sala wystaw czasowych – poświęcona tematowi mody i biżuterii, który manifestuje się nawiązaniem do Gali Mody i Bursztynu towarzyszącej targom Amberif, gdzie prezentowane są kolekcje powstające w bliskiej współpracy projektanta mody i biżuterii. Niektóre ze strojów, które miały swoją premierę na tym najbardziej bursztynowym wybiegu, stały się muzealnymi eksponatami, m.in. sukienki uszyte przez Aleksandrę Kuś oraz Jolą Słomą i Mirkiem Trymbulakiem.

Wirtualne zwiedzanie zostało pomyślane jako wstęp, swoista zachęta do zwiedzania rzeczywistego. Muzeum chwali się bowiem tylko wybranymi eksponatami – czy są one najciekawsze, zwiedzający ocenią sami, kiedy będą mieli możliwość zobaczenia pełnej wystawy w muzeum. Wirtualna wycieczka zapełni też chwilową pustkę, kiedy wiosną przyszłego roku eksponaty będą przenoszone do nowej siedziby w Wielkim Młynie, i pozostanie wspomnieniem po starej siedzibie muzeum w Zespole Przedbramia.

Muzeum Bursztynu jest jednym z dziewięciu oddziałów Muzeum Gdańska, które można już zwiedzać wirtualnie – pod adresem wirtualne.muzeumgdansk.pl dostępne są także wycieczki po takich miejscach jak Dwór Artusa, Ratusz Głównego Miasta, Dom Uphagena, Muzeum Poczty Polskiej, Muzeum Nauki Gdańskiej, Twierdza Wisłoujście, Wartownia nr 1 na Westerplatte oraz Kuźnia Wodna w Oliwie. Dzięki projektowi Muzeum Gdańska, zrealizowanemu w programie Ministerstwa Dziedzictwa i Kultury Narodowej „Kultura w sieci” można zwiedzać sale i pomieszczenia do tej pory zamknięte dla ruchu turystycznego, np. kabinę w Wartowni nr 1 na Westerplatte, piwnice w Muzeum Poczty Polskiej oraz prochownie Twierdzy Wisłoujście. Komplet wycieczek składa się z 70 panoram 360⁰ oraz kilkuset opisów eksponatów dostępnych w formie tekstowej, nagrań audio bądź tłumaczeń na język migowy. Całość uzupełniają archiwalne i współczesne zdjęcia.

Projekt „Gdańskie skarby kultury narodowej w wirtualnej odsłonie” dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura w sieci” realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury.