plzh-CNenetdelvltnorues

Silvia Bella z Niemiec, Kairi Sirendi z Estonii oraz Miron Kutarba z Polski – to laureaci 22. Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem AMBERIF DESIGN AWARD. Zdaniem międzynarodowego jury to właśnie oni najlepiej zinterpretowali temat „Uśmiech losu”.

Na posiedzeniu w dniu 3 lutego 2018 r. w Gdańsku jury poddało ocenie 127 prac nadesłanych na konkurs pod hasłem „Uśmiech losu” przez 100 artystów z 20 krajów: Polski, Iranu, Niemiec, Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Słowenii, Argentyny, Litwy, Japonii, Bośni i Hercegowiny, Belgii, Brazylii/Niemiec, Ukrainy, Estonii, Czech, Izrael, Holandii, Chin oraz Serbii. „Cieszę się, że w tym roku uczestnicy znowu nadesłali tak wiele interesujących prac: tak wiele osób zainteresowało się znalezionymi przedmiotami i to właśnie im podporządkowali formę projektu, okazując szacunek materiałowi, traktując go jako coś wyjątkowego pod względem kształtu czy struktury oraz powierzchni. Wśród zgłoszonych prac wyróżniają się takie, w których materiał potraktowano w sposób wyjątkowo delikatny, oraz takie, w których zastosowano nowe technologie czy interesujące połączenia bursztynu z innymi materiałami, m.in. metalem i tworzywem sztucznym” – podsumowała Barbara Schmidt, kuratorka konkursu.

Zadowoleni z poziomu nadesłanych prac byli także członkowie jury. „Tak wielu uczestników i tak wiele prac na wprawdzie zróżnicowanym, ale jednak dobrym poziomie spowodowało, że wybór najlepszych projektów wcale nie był łatwy i został poprzedzony wieloma  intensywnymi dyskusjami: przede wszystkim na temat zawartych w pracach treści, ich artystycznej jakości oraz sposobów zastosowania bursztynu” – podkreśliła Eija Mustonen z Finlandii. Oprócz niej w jury zasiadali: Stephen Bottomley (przewodniczący jury) – Szkocja, Sophie Hanagarth – Francja, Petra Hölscher – Niemcy oraz Marcin Tymiński – Polska. Przyznali on następujące nagrody:

Nagroda Główna: SILVIA BELLIA, Niemcy

ufundowana przez Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza (10.000 zł): Jury uznało pracę za tajemniczą i enigmatyczną. Wywołała ona dyskusję między członkami jury, która doprowadziła do uznania, że praca ta powinna zainspirować przyszłe pokolenia do pracy z tym pięknym materiałem, do odwagi i różnorodnej twórczości. Kompozycję materiałów wykonano w wyrafinowany sposób z wielką fachowością.”

Nagroda Bursztynowa: KAIRI SIRENDI, Estonia

ufundowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników (1 kg bursztynu): Interesujące połączenie dwóch materiałów organicznych zespolonych nieodpartą magnetyczną siłą. Prawdziwie ‘słodki szczęśliwy traf’ na skraju natury i chemii.”

Nagroda Srebrna: MIRON KUTARBA, Polska

ufundowana przez KGHM Polska Miedź SA (1 kg srebra): „Nagroda ta ukazuje alternatywną perspektywę tematu konkursu. Trafnie zaobserwowany, dowcipny, niemal kiczowaty projekt zainspirowany studium zwykłego popcornu z bursztynem jako ziarnem idei.”

Jury postanowiło przyznać także cztery wyróżnienia, które otrzymali: 

Carme Roher Casellas – Hiszpania
Andrea Wagner – Holandia
Andrzej Boss – Polska
Hanna Kowalska – Polska

Do publikacji w katalogu Targów AMBERIF 2018 oraz na wystawę jury zakwalifikowało 13 prac następujących autorów:

Dalius Ilginis – Litwa
Paula Castro – Portugalia 
Samantha Laddin – Niemcy 
Jewellery EM – Ena i Ebrahim Mulavdic-Mohammadian – Bośnia i Hercegowina 
Hansel Tai – Estonia 
Ernesta Statkute – Litwa 
Fatemeh Emami, Iran 
Bożena Czarnecka – Polska
Ignasi Cavaller Triay – Hiszpania 
Rachel Colley – Wielka Brytania 
LLuis Solano Gifre – Hiszpania 
Bettina Speckner – Niemcy 
Suzanne Elstner – Niemcy 


„Cieszę się, że temat tegorocznego konkursu ‘poczuło’ tak wielu przedstawicieli tak wielu różnych narodowości. Bursztyn fascynował ludzi od dawna, a dziś informacje o jego pięknie obiegają cały świat różnymi drogami. Jedną z nich jest konkurs AMBERIF DESIGN AWARD, dzięki któremu coraz więcej twórców, także z młodszych generacji, z dobrym efektem sięga po bursztyn. Tak właśnie realizuje się cel konkursu, jakim jest dostarczenie – dzięki bursztynowi – nowych impulsów dla międzynarodowej sceny złotniczej” – podkreśliła Barbara Schmidt.