plzh-CNenetdelvltnorues
Chilli Ireneusz Glaza

Już po raz 18. na targach Ambermart świat będzie się kręcił wokół bursztynu bałtyckiego: najnowsze kolekcje biżuterii i przedmiotów użytkowych, konkursy, wystawy, seminaria, warsztaty, kurs wiedzy… – to tylko kilka powodów, by odwiedzić  Amberexpo w dniach 31 sierpnia – 2 września. 

Dlaczego warto tu być? 

Najważniejszym i najbardziej atrakcyjnym powodem tych odwiedzin jest możliwość poznania najnowszej oferty ponad 215 wystawców. „W tym roku będzie nieco więcej wystawców z zagranicy, przede wszystkim dzięki licznemu udziałowi litewskich producentów biżuterii z bursztynu. Oczekujemy wystawców z 9 krajów” – poinformowała Ewa Rachoń, dyrektor targów Ambermart. 

Ambermart to przede wszystkim miejsce prezentacji premierowych kolekcji bursztynowych na sezon jesienno-zimowy. Zarówno kupcy, jak i wystawcy cenią sobie dogodny termin targów: po wakacjach, ale jeszcze przed najważniejszymi jesiennymi imprezami branżowymi  na świecie – idealny, by złożyć zamówienia na sezon przedświąteczny. „Spotkania z klientami – jeszcze bez pośpiechu, który pojawia się w kolejnych miesiącach – są także dobrą okazją do podsumowania sezonu letniego: informacje przekazywane bezpośrednio z rynku pomagają nam przygotować kolekcję wiosenną, która jeszcze lepiej utrafi w gust odbiorcy" – tłumaczy Marzena Leś, dyrektor eksportu w firmie S&A.

Wiedzieć więcej 

Targom Ambermart towarzyszy atrakcyjny program, skonstruowany tak, by był interesujący zarówno dla profesjonalistów z branży jubilerskiej, jak i publiczności niefachowej. Z myślą o tej pierwszej grupie przygotowane zostało otwarte seminarium Budowanie marki w mediach społecznościowych, które poprowadzi Maria Olszewska z Oliwskiej Grupy Consultingowej. Przedstawiciele branży będą też mogli podnieść poziom zawodowej wiedzy, biorąc udział w Kursie Wiedzy o Bursztynie oraz warsztacie Gemmologiczne badania bursztynu, niektórych żywic naturalnych i ich imitacji, których organizatorem jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników. 

Być złotnikiem 

Miłośnicy bursztynu niezwiązani z branżą będą mieli rzadką sposobność poznania narzędzi i technik jubilerskich, a nawet własnoręcznego wykonania biżuterii na autentycznym stole złotniczym pod okiem mistrzów złotnictwa: Andrzeja Kupniewskiego i Marcina Tymińskiego ze Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych. „W ramach Warsztatów Złotniczych z Mistrzami pokażemy, na czym polega praca złotnika-profesjonalisty. Zainteresowani będą mogli samodzielnie zaprojektować i wykonać biżuterię z przygotowanego materiału.  W tym roku będzie to zawieszka z bursztynem” – zachęca Andrzej Kupniewski. 

Zostać zauważonym 

Jak bardzo biegli w technikach złotniczych i kreatywni w pomysłach są wystawcy targów Ambermart można się będzie przekonać oglądając prace nagrodzone i wyróżnione w Konkursie na Najatrakcyjniejszą Biżuterię z Bursztynem. Po raz trzeci członkowie międzynarodowego jury osobiście wytypują do oceny najlepsze prace w ofercie wystawców. „Wielokrotnie słyszeliśmy w poprzedniej formule konkursu, że pomijane są naprawdę wartościowe prace, które z różnych powodów nie zostały zgłoszone na konkurs. Postanowiliśmy więc zaryzykować i odwrócić tę formułę. Po dwóch edycjach okazało się, że mamy wielu bardzo skromnych i bardzo zdolnych jubilerów i złotników, którzy być może sami nie zdecydowaliby się zgłosić swoich prac i zawalczyć o nagrodę” – przekonuje Ewa Rachoń. 

Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie? 

Mocnym punktem targów Ambermart są zawsze towarzyszące im wystawy. Tym razem będzie można obejrzeć Wystawę wzorców żywic kopalnych i ich imitacji z kolekcji Gabrieli Gierłowskiej (stoisko B.502), wystawę fotografii i biżuterii Barbary Gronuś-Dutko Łzy Lasu i Słońca – Bursztynowa Planeta JANTAR (stoisko A. 131), wystawę fotografii Marty Flisykowskiej Mandale (stoisko A.520) i wreszcie – tę być może najbardziej oczekiwaną, prezentującą projekt nowego Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie (stoisko A.100). Dziś gdańskie Muzeum Bursztynu mieści się w Katowni. To piękne, ale niestety zbyt ciasne już wnętrze. Stąd zrodził się pomysł przeniesienia placówki do zabytkowego, położonego w centrum Gdańska Wielkiego Młyna, gdzie mogłaby powstać nowoczesna i przestronna ekspozycja. Wystawa prezentuje nie tylko projekty, ale również historię tego niezwykłego miejsca  od czasów powstania po współczesność, a także dotychczasowe dokonania Muzeum Bursztynu. 

Emocji i wrażeń na najwyższym  poziomie jubilerskim i wzorniczym dostarczy też internisaż wystawy Bursztyn bałtycki. Tradycja i innowacja – na jej wspólne zwiedzanie organizatorzy zapraszają do Europejskiego Centrum Solidarności drugiego wieczora targów. Wystawa pod kuratelą prof. Sławomira Fijałkowskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Roberta Pytlosa, koordynatora prezydenta Gdańska ds. bursztynu, dokumentuje wszystkie znaczące dokonania w dziedzinie współczesnego bursztynnictwa: sztuki, rzemiosła i designu, łącząc ten aspekt z wysoką jakością wykonania. 

Na pożegnanie Mariacka pod Żaglami 

Zwieńczeniem targów Ambermart będzie – tradycyjnie – Święto Ulicy Mariackiej, które w tym roku odbędzie się pod hasłem Mariacka pod Żaglami. Na bodaj najpiękniejszej gdańskiej uliczce już po raz 8. bursztyn spotka się ze sztuką w naturalnej scenografii ulicy, wpisując się w rozkołysany program wieczoru współtworzony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników,  właścicieli tutejszych galerii, artystów, restauratorów, zaprzyjaźnione instytucje i organizacje oraz samych mieszkańców.

18. Międzynarodowe Targi Bursztynu AMBERMART
31 sierpnia – 2 września 2017, Gdańsk, AMBEREXPO 
ambermart.amberexpo.pl