plzh-CNenetdelvltnorues

3 czerwca zmarł Bogdan Mirowski, znany przede wszystkim jako autor Bursztynowego Słowika, wysoko ceniony za wyróżniające się wyjątkowym kunsztem warsztatowym i artystycznym rzeźby i płaskorzeźby ze srebra, drewna i bursztynu.

Jego nazwisko jest kojarzone z Bursztynowym Słowikiem – statuetką ze srebra i bursztynu przyznawaną laureatom Sopockiego Festiwalu od prawie dwóch dekad. Był znakomitym mistrzem rzemiosła złotniczego, czego dowody dawał w swoich pracach: unikatowych rzeźbach i płaskorzeźbach inspirowanych estetyką średniowiecza, jak również malarstwem holenderskim. Bogdan Mirowski „malował” srebrem: w mistrzowski sposób posługiwał się dawnymi technikami ręcznymi. Opracował własną technologię wykonywania form rzeźbiarskich z kawałków srebrnej blachy, nie szczędząc czasu na dopracowanie detalu. Twierdził bowiem, że duże formy – czy to rzeźbiarskie, czy biżuteryjne – są dla artysty pułapką, gdyż obnażają niedoskonałości. Patrząc na jego prace, nie mamy wątpliwości, że tę doskonałość osiągnął. Jego postaci są niczym zatrzymane w kadrze, a każdy detal – ubiór, akcesoria, otoczenie – świadczą o niebywałej wrażliwości artystycznej. I psychologicznej, bowiem ich twarze są niezmiernie ekspresyjne w wyrażaniu całej gamy odczuć: smutku, beztroski, zmęczenia czy nawet pożądania. Dzięki temu każda rzeźba staje się niezwyczajną i dowcipną opowieścią o Skąpcu, Wędrowcu, Golfiście, Arlekinie, Bankierze, Skrybie, Żonglerce kołami..

Te poruszające wyobraźnię i emocje opowieści z pewnością pozostaną w naszej pamięci. Nie pozwolą nam o sobie zapomnieć dzięki kolekcji Bogdana Mirowskiego zgromadzonej choćby w Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Ale przede wszystkim dzięki wspomnieniu samego artysty – wyjątkowo ciepłego i serdecznego człowieka – które pieczołowicie będziemy pielęgnować.

Msza pogrzebowa odbędzie się w poniedziałek 9 czerwca w kaplicy na cmentarzu komunalnym w Sopocie przy ul. Malczewskiego o godzinie 11.30.

Telewizja Gdańsk wyemituje film dokumentalny Hanny Kordalskiej-Rosiek o Bogdanie Mirowskim Tajemnice warsztatu – w srebrze w sobotę 7 czerwca o godzinie 10.40 oraz w niedzielę 8 czerwca o 19.30.Polecamy:

Ubieranie bursztynu - rozmowa z Bogdanem Mirowskim
www.mirowski.pl