Monet z bursztynem było już kilka, ale ta jest naprawdę wyjątkowa: Ioannes Paulus II Pretiosus Electrum to moneta w kształcie Polski wykonana z złota i zdobiona bursztynem bałtyckim to największa i najcenniejsza moneta kanonizacyjna świata.

Moneta o wadze dwunastu uncjizostała wykonana w standardzie Nieskazitelny kruszec, czyli najczystszej próbie 999,9 złota w kształcie przedstawiającym granice Polski. Dodatkowo na monecie umieszczono 27 diamentów symbolizujących 27 lat pontyfikatu Papieża Jana Pawła II. Spośród wszystkich kamieni szlachetnych został wybrany właśnie diament ze względu na jego biblijne znaczenie jako symbolu niezłomnej woli i odwagi – zwłaszcza w cierpieniu. Wyjątkowym elementem monety jest bursztynowy medalion z wizerunkiem Jana Pawła II, który został wykonany przez specjalizującego się w tematach sakralnych artystę-bursztynnika Mariusza Drapikowskiego, autora m.in. bursztynowo-brylantowej Sukienki Zawierzenia do Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej oraz Tryptyku Jerozolimskiego. Średnica bursztynu to 49 mm, zaś wymiary medalionu to 100 x 70 mm. Jest to największa i najcenniejsza moneta kanonizacyjna świata.

Moneta Ioannes Paulus II Pretiosus Electrum będzie dostępna na rynku od 27 kwietnia br. w limitowanej do 27 (tyle lat trwał pontyfikat Jana Pawła II)  liczbie egzemplarzy oraz w niespotykanym nominale 2014 NZD (rok kanonizacji). Ponieważ każdy bursztyn jest inny, Mennica Papieska wprowadza przełomowy i nowatorski system personalizacji każdego zamówienia: do swojej monety klient może wybrać bursztynowy medalion, numer, inskrypcję na rancie, rodzaj certyfikatu notarialnego, a także kolor i grawerunek drewnianego etui. Do dystrybucji w Polsce przeznaczono 15 sztuk, po 6 sztuk na Europę i pozostałe kontynenty.
Aktualna cena to 98 000 zł.

Więcej informacji: Mennica Papieska