Nowa sukienka do Cudownego Obrazu NMP

Do 4 września w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze w Częstochowie można oglądać korony i sukienkę do obrazu Najświętszej Marii Panny wykonaną z darów wotywnych ofiarowanych przez wiernych z kraju i zagranicy w pracowni Mariusza Drapikowskiego.

”Wykorzystano w niej niezwykłe dary pielgrzymów, które są tutaj jak zmaterializowana modlitwa” – wyjaśnił gdański złotnik i bursztynnik Mariusz Drapikowski. Suknia waży 17 kg a do jej „uszycia” użyto szlachetnych kamieni i materiałów, m.in. diamentów, opali, złota, srebra oraz naturalnych: meteorytów, koralowca i bursztynu. Ten ostatni znalazł zastosowanie w lamówce – jest to przezroczysty bursztyn zawierający liczne inkluzje roślinne i zwierzęce. Kamień ten w białej odmianie barwnej został użyty także w wykonanych wcześniej przez tego samego autora koronach, gdzie pod postacią lilii symbolizuje niewinność Maryi.   

W nowej szacie dla Marii Panny umieszczono także kawałek samolotu prezydenckiego Tupolew, który rozbił się w kwietniu br. pod Smoleńskiem. Jak wiele innych użytych w sukni darów wotywnych, jest on symbolem życia wielu ludzi oraz czci i pamięci ofiar.

4 września w setną rocznicę koronacji Cudownego Obrazu przez papieża Piusa X, suknia wraz z poświęconymi przez papieża Benedykta XVI w marcu br. w Rzymie koronami zostanie zawieszona na obrazie Najświętszej Marii Panny.

Polecamy:

Nowa sukienka do obrazu NMP Jasnogórskiej