Stowarzyszenie Polski Szlak Bursztynowy ma nowe logo. Za wzór do projektu posłużyła praca prof. Andrzeja Bossa zatytułowana "Labirynt", wykonana z bursztynu i srebra.

960_2„Koncepcja pracy była prosta: szlak to droga prowadząca do celu, a symbolem poszukiwania celu jest labirynt. Już w najstarszych kulturach można spotkać wyryte w skałach wzory labiryntów” – wyjaśnia Andrzej Boss. „Zaskoczyło mnie, że ten sam wzór powtarza się w różnych miejscach, na różnych końcach świata.” Bryły bursztynu zostały tak dobrane, by pasowały do siebie bez docinania. Ułożenie wszystkich trzech kawałków bursztynu umożliwia znalezienie miejsca, gdzie występuje ten kamień. Szlaki bursztynowe jako ważne szlaki handlowe, stanowiły główny czynnik wymiany kulturowej i przyczyniły się do rozwoju cywilizacyjnego naszej części Europy. Metaforycznie można więc uznać bursztyn za krew ożywiającą organizm zwany Europą.

„Miałem to szczęście, że z twórczością prof. Andrzeja Bossa zapoznała mnie prof. Barbara Kosmowska-Ceranowicz. To ona mnie przekonała, że jego oryginalna praca w zwięzły sposób oddaje ideę europejskich szlaków bursztynowych” – mówi Janusz Antczak, wicestarosta Wielunia i wiceprezes Stowarzyszenia Polski Szlak Bursztynowy.

960_1Logo będzie promować jednocześnie projekt wieluńskiego starostwa realizowany za unijne fundusze zatytułowany „Wzmocnienie roli szlaku bursztynowego i innych szlaków kulturowych w zintegrowanym produkcie turystycznym województwa łódzkiego”.

Tym samym zostały ostatecznie przekreślone wcześniejsze plany wykorzystania „Labiryntu” Andrzeja Bossa jako logo Światowej Rady Bursztynu. Taka zapowiedź padła w czasie wernisażu wystawy prac artysty w Muzeum Bursztynu w styczniu 2008 roku. Muzeum planowało wtedy zakup tej pracy z miejskich funduszy, jednak zamiar ten nie został zrealizowany. „Cieszę się, że praca Andrzeja Bossa trafiła do Wielunia, i przykro mi, że z powodów formalnych nie udało jej się zatrzymać w Gdańsku” – komentuje tę „stratę” Robert Pytlos, koordynator ds. bursztynu Prezydenta Miasta Gdańska.

Na podstawie materiału prasowego SPSB