Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników

Napisała 
Oceń ten artykuł
(10 głosów)

Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników obchodziło w 2006 roku 10-lecie istnienia. Organizacja zrzesza producentów i kupców działających w branży bursztynniczej, artystów tworzących w bursztynie, kolekcjonerów okazów przyrodniczych i zabytków bursztynowych, a także badaczy z różnych dziedzin nauki, zajmujących się problematyką bursztynową. Obecnie Stowarzyszenie liczy 233 członków, w tym 69 z 23 krajów świata, m.in. z USA, Niemiec, Anglii, Francji, Kanady, Hiszpanii, Indii, RPA i Dominikany.

mod_msbOd 1997 roku Stowarzyszenie przyznaje certyfikat rekomendujący firmy, które zobowiązały się do spełniania wymaganych przez organizację kryteriów, tzn. m.in. stosują w wyrobach jubilerskich wyłącznie bursztyn bałtycki i przestrzegają zasad rzetelności kupieckiej. Firmy korzystające z rekomendacji Stowarzyszenia zobowiązują się również do niesprzedawania bursztynu prasowanego.

MSB prowadzi szkolenia z zakresu wiedzy o bursztynie, organizuje kursy rzeczoznawców bursztynu (wykładowcami są najwybitniejsi polscy badacze bursztynu i najbardziej doświadczeni specjaliści-praktycy) oraz misje i wyjazdy na targi zagraniczne. Stowarzyszenie wspiera także rozwój turystyki zorientowanej na bursztyn - m.in. organizuje pokazy obróbki, poławiania i wydobycia bursztynu, a także prowadzi wykłady na temat historii bursztynu oraz inkluzji.
Działająca przy Stowarzyszeniu Komisja Rzeczoznawców opracowała zasady klasyfikacji bursztynu bałtyckiego, obejmujące wszystkie fazy procesu produkcyjnego i obrotu handlowego bursztynem oraz prawidłowe nazewnictwo, które ma służyć precyzyjnemu informowaniu klientów o rodzaju stosowanych kamieni bursztynowych. Z informacji i fachowej wiedzy ekspertów MSB korzystają międzynarodowe i krajowe czasopisma, biura turystyki, ośrodki badań gospodarki oraz liczne urzędy.

Organem prasowym MSB jest "BURSZTYNISKO" - dwujęzyczny (polsko-angielski) biuletyn informacyjny o bursztynie zawierający informacje o aktualnych wydarzeniach w branży oraz popularyzujący dostępną wiedzę i wyniki badań naukowych o bursztynie. Biuro Stowarzyszenia prowadzi sprzedaż najnowszej literatury o bursztynie, jak również wydawanych przez nie książek, pocztówek, plakatów i etykiet reklamowych o bursztynie dostosowanych do potrzeb małych sklepów, galerii i hurtowni, wydawanych w językach: polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim i hiszpańskim.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników
ul. Długi Targ 1-7/23, 80-388 Gdańsk
tel/faks +48 58 58 000 22
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
www.amber.org.pl
www.facebook.com/InternationalAmberAssociation

Anna Sado

Dziennikarz branżowy specjalizujący się w tematyce jubilerskiej. Od 2007 roku współtworzy Bursztynowy Portal amber.com.pl.

Email Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Skomentuj