Tadeusz Dobkowski

Galeria Bursztyn istnieje od ponad 15 lat, chociaż rodzinne tradycje bursztynnicze sięgają prawie czterech kolejnych dziesięcioleci wstecz. Są one obecnie nie tylko pielęgnowane przez Tadeusza Dobkowskiego, ale i rozwijane – przy szczególnym nacisku kładzionym na kreowanie oryginalnych form i wzorów w najwyższej jakości wykonania.

Wystarczy popatrzeć na prace, które powstały w pracowni Tadeusza Dobkowskiego, by stwierdzić, że bursztyn jest tu traktowany ze szczególnym pietyzmem. On sam deklaruje, że najpiękniejsze są dla niego kamienie naturalne, surowe. Niezależnie jednak od rodzaju kamienia, potrafi stworzyć dla niego idealną wręcz oprawę, współgrającą z nim i podkreślającą jego piękno. Początkowo oprawy powstawały głównie ze srebra. Całkiem niedawno projektant odkrył dla bursztynu nowego, atrakcyjnie prezentującego się towarzysza: czarny dąb. „Zachwycił mnie efekt łączenia tych dwóch materiałów. Nie bez znaczenia jest też fakt, że są to dwa kojarzone z Polską surowce naturalne” – wyjaśnia. Niezależnie jednak od użytych materiałów, cel jest niezmiennie jeden: tworzenie biżuterii wysmakowanej, eleganckiej, o niepowtarzalnym stylu. „Podczas projektowania kładziemy nacisk na kreowanie oryginalnych form i wzorów, zgodnych z naszą wizją, ale również wpisujących się w aktualne trendy mody” – mówi Tadeusz Dobkowski.

Niepowtarzalne są z całą pewnością są rzeźby w bursztynie – to obecnie zanikająca umiejętność, wymagająca ogromnej wprawy, cierpliwości i czasu. „Stworzenie takiej rzeźby zabiera od kilku do kilkunastu tygodni precyzyjnej, misternej pracy” – mówi. Wyrzeźbiona przez niego grupa chrząszczy to prawdziwy majstersztyk. Talent warsztatowy i twórczy Tadeusza Dobkowskiego został zauważony i doceniony – w jego pracowni powstało wiele prezentów dyplomatycznych, a wśród obdarowanych są m.in. Jan Paweł II,  b. prezydent Aleksander Kwaśniewski (za czasów prezydentury), jak również Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Mariusz Walter. Kreatywność projektanta doceniają także stali odbiorcy na całym świecie.