Amber Abram

„Szukam nietypowych połączeń, a zestawienie bursztyn plus drewno jest ukoronowaniem moich poszukiwań" – wyjaśnił swoją dość nietypową specjalizację Michał Abramczuk, właściciel firmy Amber Abram. Z jednej strony nietypową, bo współcześnie bursztyn łączony jest głównie ze srebrem, z drugiej zaś dość naturalną – nie tylko ze względu na naturalne pochodzenie materiałów, ale także z powodu tradycyjnego zastosowania tego połączenia w dawnych wiekach. Kolejne wyjaśnienie mówi o wyjątkowości obydwu tych surowców: zarówno każdy kawałek drewna, jak i każdy kawałek bursztynu jest inny, obydwa mają w sobie zaklętą pewną historię o przeszłości.

Pierwsze ozdoby, które powstały w firmie Amber Abram, były pierścionkami, ale asortyment szybko się poszerzył również o inne ozdoby. Wszystkie wykonywane są ręcznie, kawałki drewna i bursztynu są do siebie dopasowywane z wyjątkowym pietyzmem. „Stosujemy głównie takie gatunki drewna jak wenge, amazaque, padauk i heban, ponieważ najlepiej komponują się z różnymi odmianami barwnymi bursztynu" – wyjaśnił Michał Abramczuk. I tak, wenge i heban tworzy ożywczy kontrast z białym bursztynem, a amazaque najbardziej pasuje do ciemnych kamieni. Wybór padł na drewno egzotyczne także dlatego, że jest ono bardzo wytrzymałe, co szczególnie w przypadku zastosowania w biżuterii ma niebagatelne znaczenie. Aby dodatkowo podkreślić unikatowy i naturalny charakter drewna, nie jest ono lakierowane, a jedynie ręcznie polerowane.

Firma Amber Abram otrzymała wyróżnienie organizatora Międzynarodowych Targów Bursztynu Ambermart w internetowym konkursie Ambermart Gallery.