Łukasz Ircha

Choć projektowaniem biżuterii zajmuje się dopiero do pięciu lat, szybko znalazł swoją niszę na rynku oraz pomysł na biżuterię – jego specjalnością stało się połączenie egzotycznego drewna, bursztynu bałtyckiego oraz srebra. Bowiem Łukasz Ircha jest przekonany, że te trzy materie – bursztyn, drewno i srebro – są sobie bardzo bliskie, współistnieją ze sobą i przenikają się wzajemnie, emanując naturalnym ciepłem i energią. „Właśnie tę dobrą aurę staram się uchwycić w projektowanej i wykonywanej przeze mnie biżuterii” – mówi projektant.

Znaczącą rolę w jego projektach odgrywa bursztyn – Łukasz Ircha chciałby wyzwolić go od wizerunku kamienia tandetnego, typowo oprawionego w srebro, czyniąc go jednym z pierwszoplanowych bohaterów swojej biżuterii.

Umiejętnie bazuje na naturalnych formach, wykorzystując pierwotny kształt bursztynu, rysunek słoi czy strukturę drewna. Zamiłowanie do prostych, nowoczesnych form w połączeniu z wyczuciem estetyki i bogatą wyobraźnią skutkuje wysublimowanymi projektami.