wtorek, 06 marca 2018 20:31

Inspiracje rodzą się ze spotkań ludzi – rozmowa z Ewą Rachoń

Napisała 
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Ewa Rachoń jest dyrektorem targów AMBERIF od ich pierwszej edycji Ewa Rachoń jest dyrektorem targów AMBERIF od ich pierwszej edycji

Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich AMBERIF od 25 lat wpływają na rozwój nie tylko polskiej branży bursztynniczej i kształtują wizerunek bursztynu. Jakie to było 25 lat, podsumowuje Ewa Rachoń, wieloletni dyrektor projektu.

25 lat minęło…

Wiele się przez ten czas wydarzyło! Udało się stworzyć wyjątkową imprezę, na którą co roku przyjeżdżają miłośnicy bursztynu i biżuterii z całego świata. Trzonem AMBERIFU są oczywiście działania handlowe, ale od początku kładziemy nacisk na atrakcyjny program ramowy, który tworzą m.in. seminaria naukowe, konkursy Amberif Design Award i Mercurius Gedanensis, wystawy współczesnej sztuki złotniczej oraz pokaz mody AMBER LOOK. Dzięki tej swoistej wartości dodanej targi są interesujące dla szerszego grona odbiorców: kupców, producentów, kooperantów i poddostawców dla branży, projektantów, naukowców, studentów. To właśnie dzięki nim targi stają się forum nie tylko wymiany handlowej, ale i swoistą giełdą wymiany bieżących informacji. Tak duże doroczne spotkanie to także okazja do oceny aktualnego stanu branży bursztynniczej. Obserwacja i analiza są konieczne, ponieważ wypływają z nich wnioski na przyszłość.

Jaka jest obecnie kondycja branży?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, zwłaszcza że aktualnie branża znowu znajduje się w procesie przemiany. Co kilka-kilkanaście lat wskutek poważniejszych zmian politycznych oraz gospodarczych zmienia się także koniunktura dla branży bursztynniczej i w efekcie jest ona zmuszona do poszukiwania nowych kierunków. Przez ostatnich kilka lat największym odbiorcą dla polskich producentów wyrobów bursztynowych były – i są nadal Chiny – ale jako że ten rynek się z różnych powodów zmienia, zaistniała konieczność pozyskania nowych odbiorców z innych krajów. Dyktowane przez ostatnich kilka lat przez Państwo Środka wysokie ceny przyniosły spadek zainteresowania bursztynem na rynkach europejskich i amerykańskim – ich notowany od pewnego czasu spadek daje nadzieję na powrót klientów z tych rynków.

To zainteresowanie odradza się bardzo powoli.


Niezmiennie od 25 lat robimy wszystko, by stworzyć możliwe najlepsze warunki do spotkania branży: by właśnie tutaj wystawcy chcieli pokazać swoje najnowsze kolekcje, a kupcy chcieli przemierzyć nierzadko pół świata, by je zobaczyć. Ale przede wszystkim po to, by się spotkać . Istotą targów jest bowiem przede wszystkim spotkanie – bez interesujących rozmów, bez rodzących się między ludźmi pozytywnych emocji nie da się nawiązać prawdziwych relacji – ani handlowych, ani osobistych. Biżuteria jest dość specyficznym towarem: tu naprawdę ważny jest kontakt z autorem, by dowiedzieć się czegoś więcej o emocjach towarzyszących procesowi kreacji. Gdyby tak nie było, targi nie byłyby potrzebne, wystarczyłby Internet.

Obawiam się, że ten scenariusz jest całkiem realny i bliski.

Realny – z pewnością, ale czy na pewno bliski? Jestem niezmiennie przekonana, że tworzenie wartości dodanych do procesu rozmowy handlowej, czyli właśnie ta możliwość spotkania, jest dla wszystkich stron szalenie inspirująca. Czyż nie jest tak, że czasem nawet przypadkowa rozmowa jest w stanie naprowadzić nas na świetne rozwiązanie? Takich rozmów jesteśmy w stanie przeprowadzić na targach wiele. Jak długo ludziom będzie się chciało wyjść z domu  i jechać czasem pół kontynentu na spotkanie z innymi ludźmi i będą miejsca takie, które są warte podjęcia tego wysiłku, targi mają sens.  Targi są spotkaniem klubu ludzi zainteresowanych podobnymi rzeczami – a to zawsze powoduje powstanie energii, która ich inspiruje do nowych pomysłów i działań.

Jaki był Amberif 25 lat temu, a jaki jest dziś?  

Kiedy zaczynaliśmy 25 lat temu, sektor bursztynowy był dodatkiem do targów mody. Pamiętajmy, że były to czasy transformacji w Polsce i tylko nieliczne firmy bursztynnicze miały kontakty z zagranicznymi odbiorcami, pozostali byli ich podwykonawcami lub produkowali na rynek wewnętrzny. Dzięki możliwościom pokazania swojej oferty szerokiemu gronu odbiorców, jakie dał bursztynnikom amberif, wiele firm rozwinęło skrzydła. A dzięki wyzwaniom, jakie przed organizatorami targów stawiała branża, amberif urósł 10-krotnie: w najbliższej edycji weźmie udział 470 wystawców i ok. 6 tys. kupców. Spotkania na targach okazały się twórcze i były inspiracją m.in. do stworzenia organizacji zrzeszających miłośników bursztynu, jak np. Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników czy Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu, które podejmują wiele ciekawych inicjatyw i realizują ważne z punktu widzenia branży projekty promujące bursztyn. Ale najważniejsze jest to, że widoki na przyszłość też są dobre: obecnie do głosu dochodzi trzecie pokolenie bursztynników – dobrze wykształcone, świadome celów i wyposażone w nowoczesne narzędzia do ich osiągnięcia. To było bardzo interesujące ćwierćwiecze – nie tylko dla organizatorów AMBERIFU, ale i dla całej branży bursztynniczej. Jakie będzie zwieńczenie tego etapu? Już w marcu dowiemy się, czy świat się nadal interesuje bursztynem.

Nie wyobrażam sobie, że mógłby się nie interesować.

Też sobie tego nie wyobrażam. Jak co roku od 25 lat wystawcy szykują na amberif premiery nowych kolekcji, a kupcy zrobią wszystko, by tych premier nie przegapić. Fantastycznie jest to, że w obydwu tych grupach dużą część stanowią osoby, które są z nami niezmiennie od 25 lat. I to jest ta wspaniała wartość dodana, ogromny wkład zbiorowy, którą my jako organizatorzy od nich otrzymujemy. 

Jak będzie wyglądać kolejne 25-lecie?  

To jest już poza horyzontem moich wyobrażeń. Ale jeśli po bursztyny kupcy przyjeżdżali do Gdańska przed tysiącami lat, to zakładam, że i za tysiące też będą tu przyjeżdżać. 
Anna Sado

Dziennikarz branżowy specjalizujący się w tematyce jubilerskiej. Od 2007 roku współtworzy Bursztynowy Portal amber.com.pl.

Email Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Skomentuj

Reklama

Komentarze

 • kasandra Jestem laikiem w tym temacie ale mieszkam nad morzem i lubie zbierac bursztyn i tak nazbieralam przez 40 lat ponad kilogram i zalany mam wodą przez te wszystkie lata i… Skomentowane przez kasandra
  To się nigdy nie skończy… - rozmowa z prof. Barbarą Kosmowską-Ceranowicz
 • Jar-Jan Witam. Moja przygoda z bursztynem i biżuterią zaczęła się 25 lat temu, idąc od pracowni do pracowni nabywałem doświadczenia i umiejętności z czasem fascynacja tym zawodem przeobraziła się w coś… Skomentowane przez Jar-Jan
  Wykwalifikowani bursztynnicy pilnie poszukiwani
 • Sławomir Fijałkowski ...a jaką ofertę zatrudnienia mają dla absolwentów wzornictwa (nie tylko gdańskiej ASP) bursztyniarze? chętnie przekażę potencjalnie zainteresowanym (poproszę tylko o poważne oferty - konkurencyjne wobec architektury, projektowania gier komputerowych, produktu,… Skomentowane przez Sławomir Fijałkowski
  Niczego nie planowałem – rozmowa z Wojciechem Kalandykiem
 • Henryk trzy razy pracodawcy mi nie zapłacili 5000 w plecy za wykonaną pracę , zwalniali z dnia na dzień jak nie mieli zamówień , za 20 letnie doświadczenie śmieszne wynagrodzenie .… Skomentowane przez Henryk
  Wykwalifikowani bursztynnicy pilnie poszukiwani
 • Trzezbor Piekutowski Mnie interesuje jedna rzecz: Dlaczego, ježeli istnieja arhiwalne zdjecia na ktorych nawet w internetowej formie mozna rozpoznać kształty poszczegolnych kawalkow bursztynow w panelach, nie zrobiono tego wiernie? W kopi nie… Skomentowane przez Trzezbor Piekutowski
  Rekonstrukcja zaginionej Komnaty