czwartek, 17 lipca 2008 12:10

Wystawa dzieł Lucjana Myrty w gdańskiej Zielonej Bramie

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Muzeum Narodowe w Gdańsku zainstalowało w reprezentacyjnych salach Zielonej Bramy – budowli wprawdzie włączonej w ciąg tak zwanych bram wodnych do miasta na pobrzeżu Motławy, lecz od początku pełniącej honorową funkcję siedziby polskich monarchów wizytujących Gdańsk – kolekcję imponujących dzieł pracowni Lucjana Myrty.

Kolekcja ta, tworzona od 30 lat, staje się coraz większa liczbowo i pod względem skali obiektów. Uroczyste otwarcie wystawy nastąpiło we wtorek 15 lipca 2008 r. przy udziale Marszałka Województwa Pomorskiego Jana Kozłowskiego, który wręczył Mistrzowi Lucjanowi medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego.

Wystawa prezentuje się znacznie okazalej niż podczas sześcioletniej ekspozycji w Ratuszu Głównego Miasta pod nazwą „Klejnoty Morza”, choć z kolekcji ubyło sporo przedmiotów nabytych wcześniej przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Zastąpiły je z nadwyżką nowe ogromne obiekty, głównie meble: skarbiec (od którego wystawa nosi nazwę) z suplementami w postaci stołu przyściennego i wielkiego zegara (120 kg masy – sic!) oraz blisko 4-metrowego, hebanowego cabinetu w stylu angielskim, pięknie dekorowanego wielobarwnymi bursztynowymi mozaikami, prezentującymi fantastyczne i egzotyczne ptaki.

Wystawę otwiera swoisty happening w dobie niedoboru surowca na rynku: wielkie akwaria z zatopionymi bryłami bursztynu unikalnej wielkości w liczbie 71, plus 20.000 bryłek oszlifowanych z inkluzjami organicznymi. Żadne muzeum bursztynu nie może pochwalić się takim zbiorem.
Niestety wcześniejsza zapowiedź utworzenia w Muzeum Narodowym działu bursztynu nie sprawdziła się i wystawa potrwa tylko do 10 grudnia 2008 r. Będzie za to czynna od wtorku do niedzieli aż do godziny 20.


Zdjęcie: Hebanowy cabinet Lucjana Myrty Fot. Wiesław Gierłowski
Wiesław Gierłowski

Jest najstarszym gdańskim bursztynnikiem - w zawodzie pracuje od 1957. Od roku 1972 do dziś prowadzi własną, jednoosobową pracownię konserwacji zabytków i artystycznego bursztynnictwa w Zalesiu koło Tucholi. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach muzealnych i były nagradzane w licznych konkursach.
Wiesław Gierłowski jest założycielem i pierwszym prezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bursztynników w Polsce, obecnie przewodniczy komisji naukowo-informacyjnej tego stowarzyszenia. Od chwili powołania w czerwcu 2006 r. do marca 2008 sprawował urząd pierwszego przewodniczącego Światowej Rady Bursztynu, utworzonej przez wybitne postaci w dziedzinie naukowych badań bursztynu, twórców dzieł artystycznych i przedstawicieli najważniejszych stowarzyszeń w światowym bursztynnictwie. Wykonuje też w praktyce wszystkie ekspertyzy na zlecenie polskich sądów oraz służby fiskalnej i celnej, a także na zlecenie kupców zagranicznych.
Wiesław Gierłowski jest autorem ponad 1000 publikacji naukowych i publicystycznych. W latach 1987-90 redagował dział bursztynowy w czasopiśmie "Złotnik-Zegarmistrz", a w latach 1997 - 2004 w kwartalniku "Polski Jubiler". Stale współpracuje z czasopismami fachowymi w dziedzinie złotnictwa. Organizuje seminaria naukowe o bursztynie towarzyszące Międzynarodowym Targom Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif w Gdańsku.
Za ogromne zasługi dla bursztynnictwa Stowarzyszenie Bursztynników przyznało mu w 2000 roku tytuł Bursztynnika Stulecia.

Email Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Skomentuj

Reklama

Komentarze

 • kasandra Jestem laikiem w tym temacie ale mieszkam nad morzem i lubie zbierac bursztyn i tak nazbieralam przez 40 lat ponad kilogram i zalany mam wodą przez te wszystkie lata i… Skomentowane przez kasandra
  To się nigdy nie skończy… - rozmowa z prof. Barbarą Kosmowską-Ceranowicz
 • Jar-Jan Witam. Moja przygoda z bursztynem i biżuterią zaczęła się 25 lat temu, idąc od pracowni do pracowni nabywałem doświadczenia i umiejętności z czasem fascynacja tym zawodem przeobraziła się w coś… Skomentowane przez Jar-Jan
  Wykwalifikowani bursztynnicy pilnie poszukiwani
 • Sławomir Fijałkowski ...a jaką ofertę zatrudnienia mają dla absolwentów wzornictwa (nie tylko gdańskiej ASP) bursztyniarze? chętnie przekażę potencjalnie zainteresowanym (poproszę tylko o poważne oferty - konkurencyjne wobec architektury, projektowania gier komputerowych, produktu,… Skomentowane przez Sławomir Fijałkowski
  Niczego nie planowałem – rozmowa z Wojciechem Kalandykiem
 • Henryk trzy razy pracodawcy mi nie zapłacili 5000 w plecy za wykonaną pracę , zwalniali z dnia na dzień jak nie mieli zamówień , za 20 letnie doświadczenie śmieszne wynagrodzenie .… Skomentowane przez Henryk
  Wykwalifikowani bursztynnicy pilnie poszukiwani
 • Trzezbor Piekutowski Mnie interesuje jedna rzecz: Dlaczego, ježeli istnieja arhiwalne zdjecia na ktorych nawet w internetowej formie mozna rozpoznać kształty poszczegolnych kawalkow bursztynow w panelach, nie zrobiono tego wiernie? W kopi nie… Skomentowane przez Trzezbor Piekutowski
  Rekonstrukcja zaginionej Komnaty