niedziela, 13 maja 2018 15:55

SREBRO 2018: „Nic do oclenia”

Napisała 
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

W ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO prezentowana jest wystawa pokonkursowa „Nic do oclenia” zorganizowana z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Litwę. Jej temat nawiązuje do wolności, swobody podróżowania, przekraczania granic bez konieczności odpraw celnych i innych biurokratycznych barier, do wolności myśli i działań.

109 uczestników z 26 krajów w języku biżuterii wypowiedziało się na temat wolności rozumianej nie tylko jako możliwość podróżowania bez ograniczeń – co było jednym z głównych wątków przewijających się w zaproszeniu na konkurs zorganizowany z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Litwę – ale także w odniesieniu do wolności wypowiedzi, osobistej czy artystycznej. O wyborze najlepszych 50 prac oraz przyznaniu nagród i wyróżnień zdecydowało jury obradujące w składzie: Laima Kėrienė (LT), Jurgita Grajauskaitė (LT), Giedymin Jabłoński (PL), Arvīds Endziņš (LV), Tanel Veenre (EE) oraz Sergiusz Kuchczyński (PL).


Do obejrzenia wystawy zachęca Sergiusz Kuchczyński:

Oceniając prace w tegorocznym konkursie organizowanym w ramach targów Amber Trip jak każdy z jurorów miałem swoje typy – jak się potem okazało, te same prace uwiodły pozostałych członków międzynarodowego jury. Ta zbieżność sądów była dla mnie bardzo interesującym doświadczeniem, uświadamiając kolejny raz uniwersalność przekazu dzieł sztuki, jak i wspólną wrażliwość w poszukiwaniu prac, które najlepiej i najtrafniej interpretowały temat konkursu „Nothing to declare”.

Grand Prix tegorocznego konkursu zdobyła Isabel Tristán Ochoa (Hiszpania) za pracę „Just Now”. Niezwykle wrażliwa, pełna nostalgii praca. Bardzo interesująca pod względem zastosowanych środków artystycznych: z jednej strony rozrzeźbiona bogactwem form i faktur, z drugiej tonowana wysublimowaną kolorystyką. Warstwa treściowa odnosząca się do dążeń separatystycznych Katalonii jest dopełnieniem artystycznej wypowiedzi, choć mnie osobiście ta praca uwiodła natychmiast bez znajomości kontekstu. 

Kolejni zwycięzcy to Andrea Wagner „Golden Waters Cave Under Amber Lakes” i jej bursztynowe jeziora. Jeżeli zastanawialiście się, czy z bursztynu można tworzyć nowoczesną, nową, zaskakującą biżuterię, macie tutaj odpowiedź: tak, można. W kategorii obiekt nagrodę zdobył Andrius Gudišauskas (Litwa) za pracę „I'm so free that's even hard”, która w syntetyczny sposób odnosi się do tęsknoty za krajem. Niby prosta w przekazie, bo mamy tutaj odlane serce i papierowe pudełko, a jednak uniwersalność przekazu zwraca uwagę, nie pozostawiając obojętnym. 

W konkursie organizatorzy przewidzieli także wyróżnienia. Na szczególną uwagę moim zdaniem zasługują prace takich autorów jak: Nassrin Vessalian (Iran) z „Doubts”, Simona Martinkutė (Litwa) - „To Find, „Legal happiness” i „Liberty screw” i Darja Popolitova (Estonia) z pracami „Metanoia VII” & „Metanoia XV”.

Na koniec praca Vity Pukštaitė-Bružė (Litwa) i jej „Place under the Sun”. Kiedy już o wolności powiedzieliśmy wiele, kiedy poznaliśmy artystyczne interpretacje tematu ludzi z całego świata, okazało się że jest Vita Pukštaitė-Bružė, która deklaruje miejsce pod bursztynowym słońcem na srebrnym hamaku. Praca pełna pozytywnej energii, oszczędna, ale moim zdaniem bardzo trafnie interpretująca temat. Oby jak najwięcej takich chwil w naszym życiu i dużo, dużo słońca.

Więcej informacji: Nothing to declaire

Na zdjęciach: Isabel Tristán Ochoa (1-4); Andrea Wagner (5-7); Vita Pukštaitė-Bružė (8); Darja Popolitova (9); Nassrin Vessalian (10-11); Andrius Gudišauskas (12). Foto: Amber Trip


Anna Sado

Dziennikarz branżowy specjalizujący się w tematyce jubilerskiej. Od 2007 roku współtworzy Bursztynowy Portal amber.com.pl.

Email Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Skomentuj

Reklama

Komentarze

 • kasandra Jestem laikiem w tym temacie ale mieszkam nad morzem i lubie zbierac bursztyn i tak nazbieralam przez 40 lat ponad kilogram i zalany mam wodą przez te wszystkie lata i… Skomentowane przez kasandra
  To się nigdy nie skończy… - rozmowa z prof. Barbarą Kosmowską-Ceranowicz
 • Jar-Jan Witam. Moja przygoda z bursztynem i biżuterią zaczęła się 25 lat temu, idąc od pracowni do pracowni nabywałem doświadczenia i umiejętności z czasem fascynacja tym zawodem przeobraziła się w coś… Skomentowane przez Jar-Jan
  Wykwalifikowani bursztynnicy pilnie poszukiwani
 • Sławomir Fijałkowski ...a jaką ofertę zatrudnienia mają dla absolwentów wzornictwa (nie tylko gdańskiej ASP) bursztyniarze? chętnie przekażę potencjalnie zainteresowanym (poproszę tylko o poważne oferty - konkurencyjne wobec architektury, projektowania gier komputerowych, produktu,… Skomentowane przez Sławomir Fijałkowski
  Niczego nie planowałem – rozmowa z Wojciechem Kalandykiem
 • Henryk trzy razy pracodawcy mi nie zapłacili 5000 w plecy za wykonaną pracę , zwalniali z dnia na dzień jak nie mieli zamówień , za 20 letnie doświadczenie śmieszne wynagrodzenie .… Skomentowane przez Henryk
  Wykwalifikowani bursztynnicy pilnie poszukiwani
 • Trzezbor Piekutowski Mnie interesuje jedna rzecz: Dlaczego, ježeli istnieja arhiwalne zdjecia na ktorych nawet w internetowej formie mozna rozpoznać kształty poszczegolnych kawalkow bursztynow w panelach, nie zrobiono tego wiernie? W kopi nie… Skomentowane przez Trzezbor Piekutowski
  Rekonstrukcja zaginionej Komnaty