piątek, 08 marca 2013 19:27

„Skamieniałe łzy” w Muzeum Bursztynu

Napisała 
Oceń ten artykuł
(7 głosów)
Praca Arka Wolskiego na wystawie "Skamieniałe łzy" Praca Arka Wolskiego na wystawie "Skamieniałe łzy" Fot. Studio Polska Biżuteria

Po premierze w galerii Villa de Bondt w Gandawie wystawę prac z bursztynem wiodących europejskich twórców biżuterii „Skamieniałe łzy” będą mogli obejrzeć również miłośnicy „złota Bałtyku” w Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

Sławomir Fijałkowski, Christiane Förster, Karl Fritsch, Sophie Hanagarth, Herman Hermsen, Daniel Kruger, Stefano Marchetti, Pavel Opočensky, Annelies Planteijdt, Ramon Puig Cuyàs, Wolfgang Rahs, Ulrich Reithofer, Philip Sajet, Adolfas Šaulys, Gisbert Stach, Wilhelm Tasso Mattar, Manuel Vilhena, Arek Wolski i Petra Zimmermann – to nazwiska znanych europejskich twórców, którzy przyjęli zaproszenie do wystawy „Skamieniałe łzy”. Większość z nich wcześniej nie miała żadnego kontaktu z bursztynem – i takie właśnie było założenie pomysłodawców: Wima Vandekerckhove i Sławomira Fijałkowskiego.

Zależało im na tym, by artyści spojrzeli na bursztyn „nieskażonym” okiem, zainspirowali się legendami na jego temat, przefiltrowali przez swoją wrażliwość i własne skojarzenia z tym kamieniem. „Nasze założenie zostało zrealizowane: powstały nowe kreacje, interesujące pomysły, ale też do głosu doszła nowa artystyczna wrażliwość” – podsumował Wim Vandekerckhove, prowadzący galerię Willa de Bondt, gdzie w styczniu odbył się pierwszy wernisaż tej wystawy. „Założenia wystawy dało się znakomicie zrealizować i jako współpomysłodawca przedsięwzięcia mam osobistą satysfakcję, że wystawa mogła stać się pretekstem do odkrycia awangardowej natury ‘złota Północy’ i przyczynić do powstania unikatowej kolekcji obiektów współczesnej sztuki bursztynniczej. Mam nadzieję, że bursztyn stanie się źródłem nowych inspiracji w odkrywaniu elementów europejskiej tożsamości, sięgających antycznych mitologii oraz wcale niemitologicznych odkryć – archeologicznych, paleontologicznych, ale także artystycznych” – powiedział prof. Sławomir Fijałkowski, dziekan wydziału architektury i wzornictwa gdańskiej ASP.

Wystawa „Skamieniałe łzy”
Muzeum Bursztynu w Gdańsku
21.03 – 21.04.2013

Wcześniejsze wiadomości na ten temat:

„Skamieniałe łzy”
Sławomir Fijałkowski: Skamieniały uśmiech
Artystyczna wrażliwość wyrażona w bursztynie
Twórcy „nieskażeni” bursztynem - rozmowa z Wimem Vandekerckhove

 


Anna Sado

Dziennikarz branżowy specjalizujący się w tematyce jubilerskiej. Od 2007 roku współtworzy Bursztynowy Portal amber.com.pl.

Email Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Skomentuj

Reklama

Komentarze